Дунд бүлгийн иж бүрэн хичээл. "Грязнулкагийн заль мэх" дунд бүлгийн цогц хичээл

Дунд бүлэгт нээлттэй нэгдсэн хичээл.

Сэдэв: " Миний найзууд надтай хамт байхад"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ломтева Наталья Николаевна

MBDOU d / s No3 "Cockerel", Yasentsy тосгон

Даалгаварууд:

Боловсролын: нөхөрлөлийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, хүний ​​нэг салшгүй шинж чанар болох нинжин сэтгэлийн тухай хүүхдийн санаа бодлыг гүнзгийрүүлэх, хүүхдүүдийн туршлагыг бусдад таалагдахуйц үйлдэл, үйлдлээр баяжуулах.

Хөгжиж байна: хүүхдүүдэд өрөвдөх чадварыг хөгжүүлэх, хүнд хэцүү нөхцөлд бие биедээ туслах хүсэл эрмэлзэл; мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлөө удирдах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: хүмүүжил үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчдэд ээлтэй хандлага.

Демо материал:цэцэг, дэлбэн дүрсэлсэн: зүрх, алга, инээмсэглэл, мэндчилгээ,

Тоног төхөөрөмж: захидал, соронзон самбар, соронз, баавгай, бөжингийн маск, хөгжмийн дагалдан.

Тараах материал: сүрэл, будаг: шар, улаан, ногоон.

Урьдчилсан ажил:Нөхөрлөлийн тухай шүлэг, үлгэр, үлгэр уншиж, ярилцах; зүйр цэцэн үг цээжлэх, утгыг тайлбарлах, хүүхдүүдтэй ярилцах, тоглоом тоглох, нөхөрлөлийн тухай нөхцөл байдал тоглох, "Үүлтэй зам дээр" хүүхэлдэйн кино үзэх.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын үе шат

Багш хонх дарна. Хүүхдүүдийг дараахь үгсийн дор тойрог хэлбэрээр бүтээдэг.

Муухай хонх

Та найз нөхдийн хүрээллийг бий болгодог.

Залуус тойрог хэлбэрээр цугларав

Зүүн талд нь найз, баруун талд нь найз.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр манай зочид ирлээ

Та одоо тэдэн рүү ханд

Инээмсэглээрэй, сайн уу гэж хэлээрэй.

Бие бие рүүгээ инээмсэглэн хичээлээ эхэлцгээе. Гараа барьж, толгойгоо зүүн талд байгаа найз руугаа эргүүлж, дараа нь баруун талд нь инээмсэглээрэй. (хаалга тогшиж байна)

Залуус аа, хэн нэгэн бидэн дээр ирлээ, харцгаая. Бидний захиаг хар, шуудан зөөгч авчирсан байх. Энэ нь хэнээс гаралтай болохыг уншъя? (Захидал дахь Дюдюкагийн зураг).

Зургийг эндээс бас үзээрэй. Хүүхдүүд ээ, та хэн болохыг мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт) Тийм ээ, энэ бол Дюдюка. Түүнд юу тохиолдсон бэ, бид унших уу?

"Юу? Яагаад би ганцаараа байгаа юм бэ? Надаар хэн ч тоглохгүй, сайхан үг хэлэхгүй гэж үү? Нөхөрлөл гэж юу байдгийг мэдэхгүй, найзууд гэж хэн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус Дудукад туслах уу? (хүүхдийн хариулт) Харилцаа холбоо, нөхөрлөлийн дүрмийг санаж, нөхөрлөлийн цэцэг хийж, Дудукад буцааж илгээцгээе.

Өнөөдөр бид нөхөрлөлийн тухай ярих болно, гайхалтай ид шидийн үг, үүнийг хамтдаа давтацгаая! Нөхөрлөл гэж юу болохыг та яаж ойлгох вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нөхөрлөл бол хүмүүс хамтдаа байхыг хүсч, хамтдаа тоглож, хэрэлдэж байхыг хэлдэг. Найзууд бол бидний сонирхож, тухтай байдаг хүмүүс юм. Залуус аа, та жинхэнэ найзууд ямар байх ёстойг мэдэх үү? Одоо бид шалгах болно. Би асуулт асуухад та "тийм-тийм-тийм" эсвэл "үгүй-үгүй-үгүй" гэж хариулна.

1. Тоглоом: Тийм, тийм, тийм, үгүй, үгүй, үгүй.

Зорилго: Анхаарлыг идэвхжүүлэх, бүлгийн эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Бид хүчтэй найзууд болох уу?

(Тийм тийм Тийм)

Бидний нөхөрлөлийг үнэлэх үү?

(Тийм тийм Тийм)

Бид тоглож сурах уу?

(Тийм тийм Тийм)

Бид найздаа туслах уу?

(Тийм тийм Тийм)

Найзыгаа уурлуулах хэрэгтэй байна уу?

(үгүй үгүй ​​үгүй)

Тэгээд инээмсэглээрэй?

(Тийм тийм Тийм)

Найзыгаа гомдоох нь үнэ цэнэтэй юу?

(үгүй үгүй ​​үгүй)

Найзуудтайгаа цай уух уу?

(Тийм тийм Тийм)

Сайн хийлээ! Даалгавраа гүйцэтгэсэн.

2. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танил тал, нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ? (хүүхдийн хариулт) Үнэн, учир нь инээмсэглэсэн хүн нөхөрсөг байдаг. Сайхан сэтгэлтэй хүн бол танд сайн сайхныг хүсдэг хүн юм. Инээмсэглэл бол нөхөрлөлийн эхлэл учраас та нар ч бас бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй.

В.Шаинскийн "Инээмсэглэл" аялгуу сонсогддог.

Инээмсэглэсэн дэлбээ олж, Найрамдлын цэцгэндээ наацгаая. (дэлбээг фланелографт хавсаргана)

Залуус аа, далдуу мод бидэнд найз нөхөдтэй болж, харилцахад хэрхэн тусалдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Мөн далдуу мод нь бие биентэйгээ тоглоход тусалдаг, тоглоцгооё? Та хоёр хосоороо зогсоод бие биенийхээ өөдөөс харж, миний араас давтах хэрэгтэй.

Биеийн тамирын "Алга"

Энд бидний тоглоом байна:

Алга таших, алгадах, алгадах, өөр, (хүүхдүүд "толь" -ыг холбодог

Түншийн далдуу модны баруун далдуу мод).

Бид бага зэрэг алга таших, (баруун талд баруун далдуугаараа 3 алгадах).

Тэгээд хөршийнхөө зүүн далдуугаараа)

Чи илүү чангаар алга ташина. (3 зүүн гараа алгадах)

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

Барууныг зүүнээрээ цохицгооё. (Баруун далдуу дээр зүүн далдуу модны 3 алгадах Дээш - алга таших, алга таших. Алга, эсрэгээр).

Өвдөг дээрээ алгадах, алгадах.

Одоо мөрөө алга

Хажуу тал руугаа алгад. .

Та нуруундаа алга ташиж болно

Бид урдуураа алга ташиж байна.

Баруун талд - бид чадна, зүүн талд - бид чадна!

Мөн загалмай - бид гараа хөндлөн нугалав.

Залуус аа, өөр нэг дэлбээтэй, далдуу модыг олж, нөхөрлөлийн цэцэг дээрээ наацгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та хэрэлдэх тохиолдол гардаг уу? Юунаас болж ихэвчлэн хэрүүл гардаг вэ? (хүүхдийн хариулт).

3. Театржуулах элемент бүхий нөхцөл байдлын тоглоом "Савлуур дээрх туулай ба баавгай"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс, хэрүүл маргаан гарах хамгийн түгээмэл шалтгаан бол та ямар нэг зүйлийг хуваалцаж чадахгүй байх эсвэл ижил зүйлийг хийхийг хүсч байгаа үед юм. Би чамд хоёр найз Мишка, Банни хоёр савлуур дээр унахыг хүсдэг, хэрүүл маргаан гарахгүй байхад нь хэрхэн туслах тухай шүлгийг уншихыг хүсч байна.

(Багш тоглоомонд оролцох хоёр хүүхдийг сонгож, амьтдын малгай тарааж, хүүхдүүдийг одоогийн нөхцөл байдлыг дүрслэн харуулахыг урьж байна.)

Шүлгийг жүжигчилсэн найруулга

Тэд ямар нэгэн байдлаар зугаалахаар явлаа

Тэгээд тэд клирингоос савлуур олов.

Баавгай савлуур руу алхав

Туулай түүн рүү савлуур татав

Харе: "Би анхных нь!"

Мишка: "Үгүй ээ, би байна!"

Найзууд бие биедээ бууж өгдөггүй.

Туулай гомдож: "Тиймээс чи Миша байна,

Чи надад нөхрийн хувьд хангалтгүй байна!"

Асуудлыг хэлэлцэж, шийдвэрлэх арга замыг хайж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Туулай яагаад баавгайтай найзлахгүй гэж шийдсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ талаар найзуудтайгаа маргах нь зүйтэй гэж та бодож байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Хэрүүл маргаан гарахгүйн тулд найз нөхдөө хэрхэн эвлэрүүлэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Бүжин, баавгай хоёр тохиролцсоны дараа аз жаргалтай төгсгөлтэй шүлгийг дахин уншъя.

Чимээгүй ойд, бут сөөг, замын дунд

Баавгай, Баавгай хоёр найз байсан

Тэд ямар нэгэн байдлаар зугаалахаар явлаа

Тэгээд тэд клирингоос савлуур олов.

Баавгай савлуур руу алхав

Туулай түүн рүү савлуур татав

Туулай: "Би чамайг шахах болно, бид чамтай найзууд байна Миша" гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр хэрүүл маргаан гарахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт: хэлэлцээр хийх чадвартай байх). Найз хүн ямар байх ёстой гэж та боддог вэ? (хүүхдийн хариулт: эелдэг, анхааралтай, өрөвч сэтгэлтэй)

Нөхөрлөлийн цэцэгт эелдэг байдал, сэтгэлийн дэлбээг зүрхэн хэлбэрээр наацгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, найздаа таалагдах нь маш чухал юм. Найзуудаа яаж баярлуулах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найздаа нөхөрлөлийн тухай шүлэг хэлж болно.

НАЙРАМЛАЛЫН ТУХАЙ

Юрий Энтин

Салхи нь нартай найзууд,

Мөн шүүдэр нь өвстэй байдаг.

Цэцэг бол эрвээхэйтэй найзууд,

Бид тантай найзууд.

Бүгд хагас найзуудтайгаа

Бид хуваалцахдаа баяртай байна!

Зөвхөн найзуудтайгаа муудалцах гэж

Хэзээ ч хэрэггүй

Мөн та найз нөхөддөө "Баяр баясгалантай мэндчилгээ" зохион байгуулж болно.

Ширээн дээр ирээрэй, би одоо навчнууд дээр олон өнгийн дуслыг дусааж, та эдгээр олон өнгийн хоолойгоор үлээх болно (хүүхдүүд хоолой руу үлээнэ).

Гайхалтай, гайхалтай салют. Найрамдлын цэцэгт бас нэгэн сайхан сэтгэлийн дэлбээ наацгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тантай хамт санаж, харилцаа холбоо, нөхөрлөлийн үндсэн дүрмийг сурч мэдсэн, бид ямар гайхамшигтай цэцэг авсныг хараарай. Бид үүнийг Дудюк руу илгээх болно, би түүнд маш их таалагдах болно гэж бодож байна, тэр хэрхэн найзлах, нөхөрлөл гэж юу болохыг ойлгох болно, нөхөрлөлийн гол зүйл бол инээмсэглэл, хэлэлцээр хийх чадвар, эелдэг, анхааралтай байх, Бие биедээ сайхан сэтгэлийг өг, тэгвэл тэр олон найз нөхөдтэй болно.

4. Үр дүн

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Дудукад бидний нөхөрлөлийн цэцэг таалагдана гэж бодож байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, найзууд аа, гараа нийлүүлж, тойрог хийцгээе.

нарнаас илүү гэрэлтдэг
Дэлхий даяар нөхөрлөл

Найзуудтайгаа хамт байх нь илүү хөгжилтэй байдаг

Аль ч гариг ​​дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай бүлэгт маш найрсаг залуус байдаг, та хэрхэн найзууд болохыг мэддэг! Би чамд сэтгэл хангалуун байна!

В.Шаинскийн “Найзууд минь надтай байхад” дуу сонсогдоно.

"Багшийн арга зүйн гахайн банк" уралдаан

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах нэгдсэн хичээлийн хураангуй "Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал".

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:танин мэдэхүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил.

Хөтөлбөрийн агуулга

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын дунд бүлэгт "Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал" гэсэн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээл нь дараахь ажлуудыг шийдвэрлэх боломжийг олгоно.

1. Боловсролын:

  • хүүхдийн мэргэжлийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх;
  • янз бүрийн тээврийн хэрэгсэл ажиллуулдаг хүмүүсийн мэргэжлүүдийн нэрс, түүнчлэн тээврийн хэрэгслийн төрлүүдийн нэрийг засах;
  • спектрийн үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
  • жолоочийн ажлын талаархи ойлголтыг үргэлжлүүлэн өргөжүүлэх.

2. Боловсролын: харилцааны ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын: жолоочийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; нарийвчлал.

Тоног төхөөрөмж, материал:төрөл бүрийн тээврийн хэрэгслийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зураг, мэргэжлийг дүрсэлсэн зураг (6-8 ширхэг), дугтуй, дугуй (улаан, шар, ногоон), хүүхэд бүрт жолооны хүрд.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн
Сайн уу гэж хэлэх уулзалт дээр: Өглөөний мэнд!
- Өглөөний мэнд! - нар, шувууд.
- Өглөөний мэнд! - инээмсэглэсэн царай.
Хүн бүр эелдэг, итгэлтэй байх болтугай
Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжилнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр зочид манай бүлэгт бидний ажлыг үзэхээр ирлээ. Тэдэнд өглөөний мэнд хүргэе.

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах. Оршил яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээрх бүх хүмүүс ямар нэгэн зүйл хийж байна. Тэгээд хүн ажлаа сайн хийхийн тулд юу хийх, яаж хийхээ мэддэг байх ёстой. Үүнийг хийхийн тулд хүн эхлээд суралцах ёстой, өөрөөр хэлбэл. аливаа мэргэжлийг эзэмшиж, олж авсан ур чадвар, мэдлэгээ ажилдаа ашиглах. Том болоод та бас хийх мэргэжил, бизнесээ сонгох хэрэгтэй болно. Үүний тулд та ямар мэргэжилтэй болохыг мэдэх хэрэгтэй. Өнөөдөр бид зарим мэргэжлийн талаар ярих болно.

Залуус аа, өнөөдөр би ажилдаа ирээд групп нээлттэй, босгон дээр дугтуйтай байхыг харлаа. Би нээх зүрхэлсэнгүй. Хамтдаа хийцгээе... Энэ дугтуйг Простоквашиногийн шууданч Печкин бидэнд илгээсэн юм! Тэд бидэнд ямар сайхан бэлэг илгээснийг хараарай! Энэ бол тааварт том ном юм. Та оньсого тайлахдаа сайн уу?

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн тойм
"Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал"

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

70-р дунд сургууль

Нээлттэй байдлын хураангуй

нэгдсэн хичээл

дунд бүлэгт

Сэдэв: "Үлгэр рүү аялах"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Алдошина Е.С.

Липецк, 2015 он

Хөтөлбөрийн агуулга:
Танин мэдэхүй:
1. Тоог объектын тоотой харьцуулах чадварыг сургах;
2. Улирлын тухай мэдлэг олгох (өвөл, хавар, зун, намар);
3. Объектуудыг үндсэн шинжээр нь бүлэглэх чадварыг эзэмшүүлэх.

Уран зохиол унших: харааны тусламжтайгаар хүүхдүүдэд заах
урлагийн бүтээлийн материал, түүнийг таньж, оролцох
яриа, хэлэлцүүлэгт.
Эрүүл мэнд:
1. Сэтгэцийн үндсэн үйл явцыг хөгжүүлэх - санах ой, анхаарал, дүрслэл
сэтгэх;
2. Нүдний хөдөлгөөний үйл ажиллагаа, харц засах, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх
гар (засах ажил).
Нийгэмшил:зан үйлийн соёл, гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх
даалгавар өгсөн.
Материал ба тоног төхөөрөмж: геометрийн дүрс, байшин-Теремок,
амьтдыг дүрсэлсэн зургууд, зөөлөн модулиуд.
GCD-д хүүхдийн үйл ажиллагааг удирдан чиглүүлэх арга техник:
1. Зорилгоо тодорхойлох, хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх арга техник:
тайлбар, харилцааны тоглоом.
2. Хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх арга техник:яриа, бүтээл
хүрээлэн буй орчныг хөгжүүлэх, оньсого хийх, асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох,
дүн шинжилгээ, дүгнэлт.
3. Хүүхдийн практик үйл ажиллагааг зохион байгуулах арга замууд:шоу
зураг, тайлбар, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа.
4. Хүүхдийн сонирхлыг хадгалах арга техник:сонголтын нөхцөл байдал,
биеийн тамирын минут, хөгжмийн дагалдан, төрлүүдийг ээлжлэн солих
хүүхдийн үйл ажиллагаа.
5. Үнэлгээ, өөрийгөө үнэлэх аргууд:урам зориг, хамтран шийдвэрлэх
багш, хүүхдүүд үр бүтээлтэй хүүхдийн үйл ажиллагааны чанар,
хүүхдүүдийн харилцан туслалцаа.
OA зохион байгуулах, явуулах орчинг бүрдүүлэх: соронзон
самбар, амьтад, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, геометрийн дүрс, байшин-Теремок,
зөөлөн модулиуд, шидтэний захидал.
OD дахь хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:
Харилцааны.
Хөдөлмөр.
Танин мэдэхүйн судалгаа.
Бүтээмжтэй.
Хөгжим, урлаг.
Эрүүл мэнд.
Уран зохиол унших
Хүлээгдэж буй үр дүн:
 Сурагчдын математик, хүрээлэн буй орчны талаархи сонирхлыг хөгжүүлэх
дэлхий;
 Хүүхдийн бие даан ажиллах чадвар;
 Үйл ажиллагаа, харилцаанд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх
насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ;
 Ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх;
 Оюуны болон хувийн асуудлыг шийдвэрлэх чадвартай;
 Боловсролын үйл ажиллагааны бүх нийтийн урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх;
 Үгийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

ML дэх хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх шалгуурууд:
1. Хүүхэд асуулт асууж байна.
2. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцдог.
3. Бие даасан байдлыг харуулдаг.
4. Үе тэнгийнхэндээ тусламж үзүүлдэг.
5. Эмпати ханддаг.
6. Сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлдэг.
7. Захиргааны сэдэл.
8. Хүчтэй хүсэл зоригийг харуулдаг.
9. Үнэлгээний талаар маргаж байна.
OD төлөвлөгөө
1. Оршил хэсэг:
Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох.

Зорилгын тодорхойлолт.
Шинжилгээний судалгаа, дүгнэлт.
2. Үндсэн хэсэг:
Яриа
Оньсого
Соронзон самбартай ажиллах
Харааны гимнастик
Төлөвлөлт.
Үйлдвэрлэл
3. Эцсийн хэсэг:
Хүүхдийн үйл ажиллагаа, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж.
OD-г дүгнэж байна.
OD үргэлжлэх хугацаа
2 минут
15 минут
3 мин.
20
мин.
Боловсролын үйл ажиллагааны явц
OD хэсгүүдийн агуулгын талбарууд
1. Оршил хэсэг.
Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны сэдлийг бий болгох.
Зорилгын тодорхойлолт.
Зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын тухай, улирлын тухай яриа, захидал унших
шидтэн. Эвхэх геометрийн хэлбэрүүд.
Судалгааны дүн шинжилгээ, дүгнэлт.
Асуулт, Залуус аа, өнөөдөр би ийм сайхан сэтгэлээр цэцэрлэгт явлаа!
Өнөөдөр бол өвлийн эхний өдөр, энэ нь удахгүй шинэ жил болно гэсэн үг юм!
асран хамгаалагч: Залуус аа, та өнөөдөр цэцэрлэгт ямар сэтгэлээр ирсэн бэ?
Хүүхдүүдийн хариулт
А. Бид одоо үүнийг шалгах болно. Би шүлэг унших болно, би танд хөдөлгөөнийг дуусгахыг санал болгож байна. Гараа нийлүүлж, том тойрог хийцгээе.
Багш хүүхдүүдтэй хамт танхимын голд гар барьж,
тойрог үүсгэх - "нар".
асран хамгаалагчшүлэг уншиж, хүүхдүүдийг хөдөлгөөн хийхийг урьдаг.
« Баруун талд нь найз, зүүн талд нь найз.
Чи миний найз, би чиний найз.
Өнөөдөр танд сайн сайхныг хүсье!
Та өнөөдөр надад сайн сайхныг хүсье!
Хэцүү байвал би туслах болно!
Чамайг тэвэрцгээе
Мөн дэлхий дээрээс дээш гарна
Зүрх сэтгэлийн халуун сэтгэлийг нэгтгэцгээе
Тэгээд бид нэг нар болно!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид бие биедээ халуун дулааныг өгч, илүү эелдэг, эелдэг болсон
илүү найрсаг. Таны сэтгэл санаа өөрчлөгдсөн үү?
Хүүхдүүд хариулдаг.
А.Тийм ээ, одоо би таны сэтгэл санаа хамаагүй дээрдсэнийг харж байна.
А: Та нар аялах дуртай юу? (Тийм)
-Тэгвэл би чамайг үлгэрийн сонирхолтой аялалд урьмаар байна. Хэрэв бид нүдээ аниад шидэт үгсийг хэлвэл тэнд байж чадна: (Snip-Snap-Snure-Bure)

(хөгжим, гэрлийн эффект)

Залуус аа, би дагина болж хувирав. Надад шидэт саваа байна. Одоо би саваагаа даллаж, бид ид шидийн цэвэрлэгээнд орох болно.
V: Өө! Бид хаана байна.
Тэгээд бид тоон үзүүлэлтүүдийн хувьд тодорхой болсон.
Ямар тоонууд вэ? (хүүхдийн хариулт).

Ямар тоонууд вэ? Эдгээр тоонуудыг нэг үгээр хэрхэн дуудах вэ?

(геометрийн).
Үлгэрт орохын тулд та даалгавраа дуусгаж, бүх дүрсийг тэмдгүүдийн дагуу (өнгө, хэлбэр) оруулах хэрэгтэй. Энд нэг муу шидтэн тоглоом тоглож, бүх зүйлийг хутгасан бололтой. Хоёр багт хуваагдъя. Эхний баг дугуй хайрцагт дугуй дүрсүүдийг хийнэ. Хоёр дахь баг улаан өнгийн дүрсүүдийг улаан хайрцагт хийнэ.

Одоо нүдээ дахин чанга аниад миний араас давт:
- "Нэг, хоёр, гурав - үлгэрт
Ороод ир!"
Аль нь вэ? Энд нэг зөвлөгөө байна:
Теремокийн талбайд зогсож байна.
Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.
Та биднийг ямар үлгэр гэж бодож байна вэ?
цохих уу? (Теремок)
Хулгана хажуугаар нь гүйж байна
(тоглоом). Би теремок харсан
зогсоод асуув: Тэрэм-
теремок! Теремд хэн амьдардаг вэ?
Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно

миний даалгавар!

Залуус аа, та даалгавраа хийхэд бэлэн үү?

Та хулганад туслахад бэлэн үү?
Дасгал 1."Улиралын нууцууд"
Би бөөрөө онгойлгож байна
Ногоон навчинд
Би модыг хувцасладаг
Би тариагаа усалдаг.
Хөдөлгөөнөөр дүүрэн.
Миний нэр ... (Хавар)

Би халуунаас нэхсэн
Би өөртөө дулааныг авчирдаг.
Би далайг дулаацуулж байна.
"Усан сэлэх!" Би чамайг урьж байна.
Бас түүндээ хайртай
Та бүгд минийх. Би - ... (зун)

Талбай дээр цас, гол мөрөн дээр мөс.
Цасан шуурга алхаж байна, хэзээ болдог вэ?
(Өвөл)
Би ургацаа авчирдаг
Би талбайг дахин тарьдаг
Өмнө зүг рүү шувуу илгээж байна
Би модыг тайлж байна
Гэхдээ би нарсанд хүрдэггүй
Мөн зул сарын гацуур мод. Би - ... (Намар)
-Хэдэн улиралтай вэ? (Дөрөв.)
Өвлийн улиралд (Өвөл, хавар, зун, намар) эхэлж дарааллаар нь нэрлэнэ үү.
Одоо өвлийн хэдэн сар вэ?
(Арванхоёрдугаар сар)
Залуус аа, өвлийн улиралд ямар шинж тэмдэг илэрдэг вэ?
(хүүхдийн хариулт)
Сайн хийлээ! Тэд бүгдийг зөв хийсэн
Тиймээс цамхагийн хаалга нээгдэв
хулганы хувьд.
Тэнд хулгана орж ирээд амьдарч эхлэв.
Дараа нь хэн цамхаг руу давхив?
(Мэлхий - мэлхий (тоглоом) Теремка руу давхив.

Би цамхагийг хараад зогсоод асуув:

Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно
зөвхөн бүх зүйлийг хийдэг хүнд
миний даалгавар!
Залуус аа, санацгаая
хаалгыг нээх болно
Теремок (Даалгаврын тусламжтайгаар)
Зөв!
Дараагийн даалгаврыг сонс.
Самбар дээр ирээрэй.
Даалгавар 2. Тоглоом "Цуглуулах зөв"
Та дугаараа холбох ёстой
аль дээр байгаа карт
зохих хэмжээ
зүйлс.
- 1 тоотой ямар карт холбогдсон бэ? (Хулганатай карт).
2-р тоо яах вэ? (Хоёр мэлхийтэй карт).
3-ын тоог яах вэ? (Гурван туулайтай карт).

4-р тоог яах вэ? (Дөрвөн чонотой карт).

5 дугаар? (Таван chanterelles бүхий карт).

6 дугаар? (зургаан баавгай бүхий карт).
- Сайн байна, хүүхдүүд ээ, бүх зүйл зөв байна.
хийсэн, тиймээс цамхагийн хаалганууд
мэлхийд нээгдэв.
Мэлхий цамхаг руу ороод тэндээ зогсов
амьдрах.
Зугтсан туулай (тоглоом) Теремка руу давхив.

Би цамхагийг хараад зогсоод асуув:
Терем-теремок! Теремд хэн амьдардаг вэ?
Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно
зөвхөн бүх зүйлийг хийдэг хүнд
миний даалгавар!
Даалгавар 3.Харааны гимнастик
"Нүдээрээ ол."

Залуус аа, танхимд тойрогтой төстэй зүйлийг олоорой (бөмбөг, теннисний бөмбөг, хавтан, хайрцаг, бөмбөр, хэнгэрэг)

Тэгээд одоо талбай руу. (ширээ, хайрцаг, салфетка, шоо, самбар)
асран хамгаалагч: Мөн та энэ даалгаврыг даван туулсан тул цамхагийн хаалга бөжинд нээгдэв.
Бөжин цамхагт орж, тэнд амьдарч эхлэв.
Хэн Теремка руу гүйв?
D: (Дээрээс - саарал торх (тоглоом)).

Би теремок харсан
зогсоод асуув: Терем-теремок! Теремд хэн амьдардаг вэ?
Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно
зөвхөн бүх зүйлийг хийдэг хүнд
миний даалгавар!
- Хүүхдүүд ээ, бид Чонодоо туслах уу?
Дараа нь хүснэгтийг хараарай.

Даалгавар 4.Зүйлийн ангилал
("Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом)

Ширээн дээр амьтад байдаг, гэхдээ энд зарим нэг алдаа байна, амьтдын нэг нь илүүц байна.

Амьтдын аль нь илүүдэхгүй вэ?
А: Залуус аа, зэрлэг амьтдыг нэрлэ.
А: Гэрийн тэжээвэр амьтдыг нэрлэ.
А: Тэд юугаараа ялгаатай вэ?
Асуулт: Хэн гэр орноо хариуцдаг вэ
амьтад? Тэд хаана амьдардаг вэ?
- Даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн,
Тиймээс цамхагийн хаалга нээгдэв
чонын төлөө.
Чоно цамхаг руу орж, тэнд амьдарч эхлэв.
Дараа нь Теремка руу хэн гүйсэн бэ?
D: (Үнэг эгч (зураг)).
Би цамхагийг хараад зогсов
гэж асуув: Терем-теремок! Хэн орсон
Терем амьдардаг уу?
Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно
зөвхөн бүх зүйлийг хийдэг хүнд
миний даалгавар!
Даалгавар 5:Асуулт: Хараач, манай ширээн дээр байгаа энэ юу вэ?

Энэ нь ямар нэгэн захидал шиг харагдаж байна. - Тэгээд хэнээс ирсэн захидал вэ?
Мөн захидал нь "Баяртай шидтэн"
Залуус аа, би та нарт энэ захидлыг уншиж болох уу? (Тийм)
- Тэгээд унш.
"Ингэснээр та замаа үргэлжлүүлж, үнэг эгчдээ туслах болно
Теремок руу очихын тулд та "тээврийн" төрлийг нэрлэх хэрэгтэй
үлгэрийн баатруудаар аялсан.
Гарын үсэг:
Үлгэрийн орны илбэчин.
А: Залуус аа, бид энэ даалгаврыг даван туулна гэж бодож байна уу? (Тийм)
- За тэгвэл анхааралтай сонсоорой!
Емеля хааны ордон руу хэрхэн мордсон бэ?
(Зуух).
Леопольдын муурны хамгийн дуртай тээврийн хэрэгсэл юу вэ? (унадаг дугуй).
Сайн дагина Үнсгэлжинд зориулж хулууг юу болгосон бэ? (сүх тэрэг).
Аладдин юугаар ниссэн бэ? (Шидэт хивс).
Кай "Цасан хатан" үлгэрээс юу унаж байсан бэ? (Чарга).
Баба Ягагийн хувийн тээврийн хэрэгсэл үү? (Суварга).
V: Сайн байна! Бүх асуултад зөв хариулсан тул цамхагийн хаалга үнэгний өмнө нээгдэв.
Үнэг цамхаг руу орж, тэнд амьдарч эхлэв.
Залуус, надад туслаач, Теремка руу өөр хэн ирснийг санаж байна уу?
Баавгай.
(Баавгай алхаж байна. Тэр Теремок болон хэрхэн архирахыг харав:

Терем-теремок! Теремд хэн амьдардаг вэ?)
Шидэт дуу хоолой ингэж хэлэв:
Теремок хаалгаа нээх болно
зөвхөн бүх зүйлийг хийдэг хүнд
миний даалгавар!
Гэвч баавгай дуулгавартай байсангүй, Теремок руу авирахыг хүсчээ.

Үнэг бол эгч бөгөөд баавгайд хэлэв:

"Миша, хүн бүр хангалттай зайтай байхын тулд өөр нэг том теремок барьцгаая!
Даалгавар 5.Хүүхдүүд нь теремок барьдаг
зөөлөн модулиуд.
- Сайн байна залуусаа, тэд том, цэлгэр байшин барьсан.

Одоо амьтад хамтдаа амьдарч, хөгжилдөх болно.
Энэ үлгэрт хэдэн дүр байдаг вэ?
(Зургаан.)
- Амьтдыг нөхөрлөхөд хэн тусалсан бэ?
(Үнэг.) Мэдээжийн хэрэг, та болон таны
мэдлэг.
"Одоо бид буцаж очих цаг болжээ
бүлэг. Бид ид шидийг дууддаг
үг. ( Хүүхдүүд болдог нүдээ аниад ид шид хэл үг)
Нэг хоёр гурав дөрөв тав -

Цэцэрлэг рүү буцах!



Дунд бүлэгт "Гайхамшиг - мод" нэгдсэн хичээл.

Хөтөлбөрийн агуулга: Дунд насны хөтөлбөрийн материал (агуулга) эзэмшсэн түвшинг харуулах.
a) Үгэнд эхний дууг оруулах, нэрлэх, үгсийг хэсэг болгон хуваах чадварыг нэгтгэхийн тулд.
б) Төрөл бүрийн засах дүрс (өнгө, хэлбэр, хэмжээ) ашиглан объект хайх.
в) Амьтан, ургамлын ертөнцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.
г) Барилгын нарийн ширийн зүйлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх. Хэсгийн зургийг "унших" дасгал хийх.
Хэрэглэсэн материал:
-Үзүүлэх: интерактив самбар, мод, 4 уут, барилгын эд ангиудын зураг, "гайхалтай уут", барилгын эд анги (шоо, призм, конус, цилиндр, тоосго, хавтан, нуман хаалга, хагас шоо).
-Тараах материал: даалгаврын карт, төрөл бүрийн жижиг зүйлс,

Асуулт - Залуус аа, энд юу байгааг хараарай?
D бол мод.
Б - Манай хаалган дээр гайхамшигт мод ургадаг.
Гайхамшиг гайхамшиг гайхалтай!
Үүн дээр цэцэг ч биш
Мөн дээр нь навчнууд
Дээрээс нь алим шиг ууттай.
Мөн цүнх нь энгийн биш, харин даалгавартай байдаг. Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд та зургийн нэг хэсгийг авах болно. Зургийг цуглуулсны дараа та ид шидийн ертөнцөд орж болно. Мөн энэ гайхалтай дэлгэц бидэнд туслах болно. Тэгээд тэр үүнд бэлэн байна.
Суусан.
Б - За эхний цүнхээ сонгоцгооё. Алена, чамд аль нь илүү таалагддаг вэ? Үүнд ямар даалгавар байгааг харцгаая ... ..
"Үгийг нэрлээд энэ үгийн эхний дууг хэл"
Б - Сайн байна уу залуусаа. Зургийн эхний хэсэг хаа нэгтээ хаана харагдах ёстойг харцгаая. Бүх тоосонцорыг бид энэ ширээн дээр тавина.

V. - Ямар сайн байна, Алина хариулав, яв, хоёр дахь цүнхийг урж хая. Хөөх, ямар сонирхолтой даалгавар вэ. Картаа сонгоно уу. Картандаа тохирох зүйлийг сонго. Мөн эд зүйлс энэ ширээн дээр байна.
(Бие даалтын явцад хүүхдэд хэцүү байвал багш "Та яагаад энэ хичээлийг авч байгаа юм бэ?" Гэсэн асуулт асууна.)
Та удирдаж чадсан уу? Карт болон авсан зүйлээ энэ ширээн дээр тавь. Бүх зүйл зөв эсэхийг, ямар нэгэн алдаа байгаа эсэхийг харна уу? Сайн хийлээ! Бүх зүйл зөв байгаа тул зураг дээрх хоёр дахь бөөмс хаа нэгтээ гарч ирэх ёстой.

А - Бид өөр уут урах уу? Тоглоом: "Дөрөв дэх нэмэлт."
Мод бол цэцэг
шувууд - загас, (яагаад нэмэлт вэ?)
бүх шавж, (хавх).
Бүх шавжуудад нийтлэг зүйл юу вэ?
За, чи бүгдийг мэднэ. Ингээд зургийн гурав дахь хэсгийг хайцгаая.

Залуус аа, энэ хэн бэ? Аалз болж, бүжиглэцгээе.
Физик. минут.
Хөгжим таны толгойг сэгсэрнэ.
Аалз мөчрийн дагуу алхаж, бид үүнийг гараараа эргүүлдэг.
Хүүхдүүд нь хуруугаараа хуруугаараа гараа сунган түүнийг дагаж байв
Тэнгэрээс бороо гэнэт асгарав. хуруугаараа "шүрших".
Газар дээрх аалз угааж, Өвдөг дээрээ алга ташив.
Нар дулаарч эхлэв. Гараа дээшээ, мушгирсан.
Аалз дахин мөлхөж байна. Бид дэвсэж, гараа туузан дээр тавьдаг.
Түүний ард бүх хүүхдүүд мөлхөж, бид гараараа эргэлддэг.
Салбараар зугаалахын тулд. Бид дэвсдэг.
Хөгжим. Бид толгойгоо сэгсэрнэ.

V. - Сүүлийн цүнх үлдсэн. Майя, чи үнэхээр сайхан бүжиглэсэн, яв, урж хая. Одоо бид тантай тоглох болно. Тоглоомыг нэрлэдэг (хүүхдүүд - "гайхалтай цүнх")
- нарийвчилсан үзлэг
- гарчиг
- хүүхдүүдэд дэлгэрэнгүй мэдээллийг харуулах
- өөр хүүхдэд санал болго, энэ хэсгийн зургийг ол.
V. - Залуус аа, уутанд үлдсэн нарийн ширийн зүйлийг нэрлэе.
Бүх зүйл, нарийн ширийн зүйл дууссан тул дөрөв дэх хэсэг нь хаа нэгтээ гарч ирэв. Түүнийг олъё.
V. - Тэгээд одоо цуглуулах цаг болжээ.
Зургийн цуглуулга.
V. - Бид юу хийсэн бэ?
D бол солонго юм.
Тийм ээ, солонго бидэнд ид шидийн ертөнцөд хүрэх замыг зааж өгсөн. Та тэнд юу болж байгааг мэдмээр байна уу? Харцгаая.

Хүүхэлдэйн кино.

Залуус аа, Росточкагийн дунд бүлгээс ахлах бүлэгт шилжиж байгаад баяр хүргэж, медаль гардуулахыг хүсч байна.
Хүргэлт.
Та бүхний найрсаг, хөгжилтэй, сайн залуус хэвээр үлдэхийг хүсч байна.

Нэр дэвшүүлэх: 4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой үйл ажиллагаа.

Албан тушаал: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: ANO DO "Planet of Childhood" Лада ", d / s No 63
Байршил: Самара муж, хот Тольятти

Алтайн хязгаарын Кулундинский дүүргийн 2-р "Сказка" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага.

Дунд бүлгийн эцсийн нэгдсэн хичээлийн конспект

Сэдэв: "Буудлаар аялах"

Төрөхөөс сургууль хүртэлх хөтөлбөр

засварласан N.E. Вераки,

Т.С.Комарова, М.А. Васильева.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бондаренко Ирина Викторовна

-тай. Кулунда 2014 он.

Зорилтот: FEMP, танин мэдэхүйн хөгжил, дизайны хичээлийн жилийн эцэс гэхэд хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх, хүүхдийн тооны талаарх мэдлэгийг бататгах, объектын тоог тоотой хэрхэн уялдуулахыг заах; Хүүхдүүдийн амьтад, улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; логик сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал, ажиглалт, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, амьтдыг хайрлах чадварыг хөгжүүлэх.

Демо материал:

5 хүртэлх тооны багц; 5 хүртэлх тойргийн дүрс бүхий картууд; хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн дүрсүүдийн багц; мультимедиа проектор, зөөврийн компьютер.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх : улаан өнгөтэй, үлээлгэсэн.

Арга зүйн техник : тоглоомын нөхцөл байдал, харилцан яриа, зураг үзэх, хүүхдийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа, дүн шинжилгээ.

GCD явц:

Хүүхдүүд ээ, та аялах дуртай юу? (Тийм)

Та юугаар аялах дуртай вэ?

Өнөөдөр би чамайг ид шидийн галт тэргээр аялалд урих гэсэн юм.(Галт тэрэгний дуу)

Бэлтгэлээ аваарай! Бүгд суудалдаа суусан уу? Дараа нь бид явна:

Вагон, вагон.

Төмөр зам дагуу шуугиан,

Биднийг аялалд хүргэж байна

Залуучуудын компани.

Хүүхдүүд: "Чу-чу-чу!"

Хүүхдүүд ээ, бид ирлээ"Математик" станц руу , вагонуудаас буу.

Залуус аа, манай зам ойн цоорхойгоор дамжин өнгөрч, дээр нь үзэсгэлэнтэй цэцэгс ургадаг.

Нугад хэдэн цэцэг ургадаг вэ? (5)

Харна уу. Үзэсгэлэнт эрвээхэй цэцэгсийн дээгүүр өндөрт нисдэг.

Цэцгийн дээгүүр хэдэн эрвээхэй нисдэг вэ? (4)

Картын дээд талын туузан дээр өнгө байгаа бол аль болох олон шар дөрвөлжин байрлуул. Мөн доод зурвас дээр эрвээхэй нисэж байгаа шиг олон хар дөрвөлжин бий.

Аль квадратууд илүү вэ?

Хар ба шар дөрвөлжин тэнцүү байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хэдэн хар дөрвөлжин байдаг вэ? Хэдэн шар дөрвөлжин байна вэ? (5)

Дөрвөлжингийн дээд ба доод зурвас дээр адилхан уу?

Сайн байна залуусаа! Бидний аялал үргэлжилж байна. Одоо бид "Хос олоорой" тоглоом тоглох болно.

Хүүхдүүд 2 мөрөнд баригдсан : 1 - тоо, 2 - объект бүхий картууд.

Залуус аа, бүх зүйл танд тохирсон эсэхийг шалгацгаая. (Хүүхдүүд карт дээрх зургийг зурагтай харьцуулж, яагаад үүнийг хийснийг тайлбарлана)

Энэ станц дээр бид бүх ажлыг дуусгасан. Галт тэргэнд суу, бидний аялал үргэлжилж байна. (Галт тэрэгний дуу)

Хүүхдүүд ээ, бид ирлээ"Лесная" буудал руу

Энд бид оньсого тайлах хэрэгтэй.

Өвөл - цагаан, зун - саарал,
Би улиралдаа өнгөө чадварлаг өөрчлөх болно.
Би байцаа, лууван иддэг
Би ур чадвараараа тэмдэг тавьж байна.
Би ойд амьдардаг
Миний дайсан бол чоно, баавгай, үнэг.
Миний нэр хэн бэ, юу гэж бодож байна?
Урт чихтэй ах- (Бүжин)

Алдарт хууран мэхлэгч ойд амьдардаг,
Хүн бүрийг заль мэх хийж, хуурч,
Улаан сүүлний эзэн.
Энэ хэн бэ? Зальтай үнэг)

Хэн хүүхдүүдээ таагаарай
Ийм хөөрхөн хуцдаг уу?
Сүүлээ хөгжилтэйгээр даллаж байна
Уяатай алхах уу?
Та түүнийг цохиж болно -
Тэр чамайг гомдоохгүй.
Сүүлээ сэгсэрч,
Таны гар долоох болно. (нохой)

Шөнөдөө тэр ойд хашгирав:
"Би хургыг авч явна!"
Тэр бас туулайн тухай ихийг мэддэг
Ууртай, өлссөн саарал ... (Чоно)

Өвлийн улиралд хэн үүрэнд унтдаг вэ?
Түүний архирахаас ой чичирнэ.
Ингэж уйлахыг хэн мэдэх билээ?
За, мэдээжийн хэрэг, ... (Баавгай)

Хашаандаа хэн хашгирав

Биднийг үүрээр сэрээдэг үү?

Тэр өдтэй!

Мөн түүний нэр ...! (Азарган тахиа)

Хүүхдүүд оньсого тааварлаж, багш эдгээр амьтдын зургийг дэлгэдэг.

Эдгээр амьтдын аль нь зэрлэг, аль нь гэрийн тэжээвэр амьтан бэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт)

Тэгээд ямар шувууд вэ?

Хүүхдүүд ээ, үлгэрийн нэр юу вэ, энэ бүх амьтад хаана амьдардаг вэ? (Заюшкина овоохой)

Үнэг яагаад туулайг хөөсөн бэ?

Туулайг аврахаар хэн ирсэн бэ?

Муур туулайд үнэгийг хөөхөд тусалсан уу?

1, 2, 3, 4 гэж хэн байсан бэ?

Залуус аа. Бүжинд үнэгийг овоохойноос гаргахад нь туслахыг хүссэн геометрийн дүрсээс гайхалтай амьтныг мөрөөдөж, хэвтүүлэхийг би танд санал болгож байна. (Хүүхдүүд амьтдыг геометрийн хэлбэрээс гаргадаг).

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Бид бас амарч болно

Гараа нурууныхаа ард тавь

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Тэгээд тайван амьсгалцгаая.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид хөлөө дэвсдэг

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид алгаа ташиж байна.

Маш олон удаа сунга

Бид хэдэн хуруутай вэ!

Одоо чи бид хоёр ирлээ"Magic Glade" станц руу

Тоглоом "Энэ нь тохиолдох үед"

Энд мөчир дээр агч навч байна.

Одоо шинэ юм шиг байна!

Бүгд улаан, алтан өнгөтэй.

Чи хаана байна, навч? Хүлээгээрэй! (А.Берестов)

Намрын туяаг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэв.

Өө, хяруу ууртай байна;

Салбарууд нь цасаар хучигдсан,

Хамрыг нь барьж, чимхэж нулимстай.

Хүүхдүүд айхгүй байна

Цанаар гулгах, чаргаар гулгах,

Тэд хярууг шоолж байна! (А.Босев)

Энэ шүлэг аль улирлын тухай ярьж байна вэ?

Өвлийг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэв.

Цас хэдийнэ хайлж, горхи урсаж байна

Цонхоор хаврын сэвшээ салхи

Удахгүй шөнөжин шүгэлдэх болно

Мөн ой нь навчисаар хувцаслах болно. (А. Плещеев)

Эдгээр мөрүүд жилийн аль цагт зориулагдсан бэ?

Хаврыг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэв.

Салхи зугтав

Зуны салхи эрт цагт.

Тэгээд орой болоход.

Тэр буцаж ирээд биднийг тэврэв.

Тэгээд гаа шиг үнэртэй байсан

Цутгаагүй гаа. (В. Степанов)

Энэ шүлэг аль улирлын тухай ярьж байна вэ?

Зуны дүр төрхтэй зураг ил гарсан байна.

Зуны дараа ямар улирал вэ?

Тоглоом "Нэмэлт зүйл олох"

4-5 зураг тус бүр нь аль нэг улиралд хамаарахыг тусгасан боловч тэдгээрийн нэг нь өөр агуулгатай байдаг.

Сонгох сонголтууд:

1. бээлий, цасан хүн, цасан ширхэг, цох.

2. Бургасны мөчир, цасан ширхэг, эсгий гутал, мөстлөг.

3. Нарны гэрэл, chamomile, гүзээлзгэнэ, цасан хүн.

4. Мөөг, шар модны навч, борооны дусал, усны хувцас.

Үр дүн:

Та юугаар аялсан бэ?

Бидний аяллын талаар юу хамгийн их санаж байна вэ?

Ямар даалгавар танд хэцүү байсан бэ?

Манай аялал танд таалагдсан уу?

Бидний аялал дууслаа, гэхдээ Шидэт Глад дээр биднийг өөр нэгэн гэнэтийн бэлэг хүлээж байна. Хүүхдэд зориулсан амттан.

Ашигласан номууд:

    Л.С. Метлин "Цэцэрлэг дэх математик" Нийтлэгч: М.Просвещение 1984 он.

    Z.E. Efanova "FGT. Н. Е. Веракса, Т. С. Комарова, М. А. Васильева нарын засварласан төрлөөс сургууль хүртэлх хөтөлбөрийн дагуу иж бүрэн ангиуд." дунд бүлэгт. М.; Мозайк - Синтез, 2013A. Г.

    С.Д. Томилов "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан бүрэн уншигч". Нийтлэгч: AST, 2013

    Л.В.Куцакова "Цэцэрлэгийн дизайн, гар ажиллагаа". Нийтлэгч: Мозайка-Синтез, Москва 2010 он

    "Сургуулийн өмнөх боловсрол" сэтгүүл

    И.А.Помораева "Дунд бүлэгт анхан шатны математик дүрслэл үүсгэх хичээлүүд" Хэвлэн нийтлэгч: Москва-Синтез. 2010 он

    А.В.Аджи "Дунд бүлгийн нэгдсэн ангиудын хураангуй" Воронеж 2005 он.