Шүхэр гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн конспект "Үгийн дууны дүн шинжилгээ" шүхэр

Ирина Ивановская
Бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "Шүхэр" гэсэн үгийн дууны дүн шинжилгээ.

Нээлттэй хичээлийн хураангуйярианы хөгжилд зориулагдсан (бичиг үсгийн бэлтгэл) ахлах бүлэгт.

Сэдэв: үгийн дууны шинжилгээ« шүхэр» .

Зорилтот: үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх сургалт.

Даалгаврууд:

боловсролын:

Эгшиг, хатуу, зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгаж сур дуугарна.

олох чадварыг бэхжүүлэх өгөгдсөн дуу авианы үгс.

Хүүхдүүдийг танихыг заах үгийн стресс, байр сууриа тодорхойлох үг.

Хүүхдүүдийн хуваалцах чадварыг бэхжүүлэх үгсийг үе болгон хувиргах.

Хоёр, гурав гэсэн өгүүлбэр зохиож сур үгс.

Боловсролын:

Яриа, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Харааны ойлголт, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Бие биедээ найрсаг хандах, сайхан, зөв ​​ярих хүслийг төлөвшүүлэх.

Демо материал: зураг схем үг шүхэр, улаан, ногоон, цэнхэр чипс, заагч.

Тараах материал: дөрвөн нүдтэй судлууд, улаан, ногоон, цэнхэр, хар чип бүхий харандааны хайрцаг, өөр өөр сэдэвтэй зургууд дуугарна.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зорилтот: эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Хүүхдүүд бүлэгт орж, багшийн өмнө жагсдаг.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилээрэй. (Сайн уу)

Та тэднийг хараад баяртай байна уу? (Тийм)

2. Урам зориг.

Зорилтот: үйл ажиллагааны сонирхолтой сэдэл бий болгох.

Эцэг эх чинь таны ахиц дэвшлийг харахаар ирсэн бичиг үсэг тайлж, таныг дэмжинэ. Таныг ямар агуу болохыг, хэр ихийг мэддэг, мэддэг болохыг харуулцгаая. Хивс дээр суу.

(хүүхдүүд хивсэн дээр сууна).

3. Мэдлэгийг бодит болгох.

Ямар хоёр бүлэгт хуваагддагийг санацгаая орос хэлний дуу чимээ?

(дуугарнаэгшиг ба гийгүүлэгч гэж хуваагдана)

Ямар төрөл дуугарнабид эгшиг гэж нэрлэдэг үү?

(дуугарната сунгаж, дуулж чадна)

Яагаад тэднийг дуулж болох вэ?

(Зам дахь агаар нь ямар ч саад тотгор учруулахгүй)

Хэдэн эгшиг орос хэл дээр сонсогддог?

тэднийг нэрлэ

(аа, өө, чи, чи, өө).

Эгшигийг таагаарай уруул дээр дуугарна.

Ди "Эгшигийг таагаарай уруул дээр дуугарна» .

дуу чимээ?

(улаан).

Тоглоом тоглоцгооё "Эгшигийг барьж ав дуу чимээ» .

Ди "Эгшигийг барьж ав дуу чимээ» .

(Багш жагсаав дуугарна, хүүхдүүд эгшиг сонсохдоо алга таших ёстой дуу чимээ).

Гийгүүлэгч хоёрын ялгаа юу вэ эгшигээс гардаг авиа?

(тэдгээрийг дуулж, сунгаж болохгүй).

(хэл, шүд, уруул нь бидэнд саад болдог).

Ямар гийгүүлэгч үсэг вэ дуугарна?

(хатуу, зөөлөн).

Диаграм дээрх ямар чип нь хатуу гийгүүлэгчийг илэрхийлэх вэ? (цэнхэр)

Зөөлөн? (ногоон)

Намайг зөөлөн хос гэж нэрлээрэй дуугарч байна...

Ди "Зөөлөн хосыг нэрлэ".

4. Үндсэн хэсэг.

Сайн байна, бүгд санаж байна, одоо бид дүн шинжилгээ хийж болно үг. Тэгээд юу гэж Бид задлан шинжлэх болноТа минийхийг тааж мэдэх болно оньсого:

Тэр өөрийгөө илчилдэг

Тэр чамайг хаадаг.

Зөвхөн бороо л өнгөрөх болно

Эсрэгээр нь хийх болно.

Энэ нь зөв, энэ шүхэр. Ширээнүүдэд суу нээлттэйхарандаа хайрцаг, чипс бэлтгэх.

Анхаар, би эхлээд ярьж байна дуу чимээ. ZZZumbrella.

Аль нь чиний сонссон дуу? (ж)

Тэр юу вэ?

.

(хатуу гийгүүлэгч)

(цэнхэр)

Анхаар, би хоёр дахь гэж хэлж байна дуу чимээ. Зооно.

Аль нь чиний сонссон дуу? (тухай)

Тэр юу вэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(эгшиг)

Үүнийг батал, дуул.

Диаграм дээрх ямар чип нь эгшгийг илэрхийлдэг дуу чимээ?

(улаан).

Анхаар, би гурав дахь гэж хэлж байна дуу чимээ. Соннн.

Аль нь чиний сонссон дуу(n)

Тэр юу вэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(хатуу гийгүүлэгч)

Диаграм дээрх ямар чип нь хатуу гийгүүлэгчийг илэрхийлдэг.

(цэнхэр).

Анхаар, би сүүлчийнх гэж хэлдэг шүхрийн чимээ.

Аль нь чиний сонссон дуу(t)

Тэр юу вэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(хатуу гийгүүлэгч)

Диаграм дээрх ямар чип нь хатуу гийгүүлэгчийг илэрхийлдэг.

(цэнхэр).

Онцлон тэмдэглэе шүхэр гэдэг үг. Нударгаа бэлд, бид алх шиг цохино.

Шүхэр.

Аль нь дуу чимээний өргөлт?

(дээр тухай дуугарна) .

Бид онцолсон эгшгийг хар чипээр тэмдэглэдэг.

Одоо завсарлага аваад тоглоом тоглоцгооё. "Хос ол".

Над дээр ирээд зураг бүрийг авч, зурган дээр юу зурсан байгааг сайтар бодож, хэрхэн яаж хийхийг бодоорой өгөгдсөн үг эхэлдэг дуугарна.

Хөгжим эгшиглэж байх хооронд та зурагтай алхаж байгаа ч хөгжим дуусмагц зураг нь адилхан эхэлдэг хосуудыг олох хэрэгтэй. дуу чимээ, энэ нь танд байгаа зүйл юм.

D/тоглоом "Хос ол".

Энд бид амарсан. Ширээнүүдэд суу.

5. хамрагдсан материалыг нэгтгэх.

Аль үг сонсогдож байнабид байшинд амьдардаг байсан уу?

(үг шүхэр)

Хэрхэн энэ үгэнд сонсогдож байна(4)

Хэдэн эгшиг дуугарнабид үүн дээр уулзсан үг?

Хэдэн гийгүүлэгч Энэ үгэнд тааралдсан дуу авиа?

тэднийг нэрлэ

(s, n, t)

Тэд хатуулаг/зөөлөн байдлаараа адилхан уу?

(тиймээ, бүгд хатуу)

Зөв шүү, энийг хараарай үгхоёр хатуу гийгүүлэгч зэрэгцэн зогсож байна (nt)

Үүнийг харандааны хайрцагт хийж өгөөч тухай дуугарна.

Үүнийг харандааны хайрцагт хийж өгөөч дуу чимээ n.

Үүнийг харандааны хайрцагт хийж өгөөч дуу h.

Аль нь дуу чимээ хэвээр байна? (t)

Зөв шүү хүмүүсээ. Үүнд хэдэн үе байгааг тодорхойлъё үг.

Гараа бэлдээд тоол. Зооно.

Та хэдэн үеийг тоолсон бэ? (1)

Хэдэн үетэй байгааг өөр яаж тодорхойлох вэ үг?

(хэдэн эгшиг, тийм олон үе).

Зөв. Бидэнд нэг эгшиг бий, энэ нь нэг үе гэсэн үг юм.

Зөв. Хоёр өгүүлбэр зохиоё шүхэр гэсэн үгтэй үгс.

(Шүхэр норсон. Шүхэр хулгайлсан. Үзэсгэлэнтэй шүхэр.)

Энэ өгүүлбэрийн диаграммыг самбар дээр зур.

(Эхлээд том үсгээр бичсэн үг. Өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг тавьсан.)

6. Дүгнэж байна.

Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ?

Аль нь хэцүү санагдсан бэ? Яагаад?

Өнөөдөр Хичээл надад таалагдсантэд хэрхэн ажилласан ...., чи мундаг юм. Бусад залуус ч гэсэн дараагийнх нь дээр идэвхтэй ажиллана гэж найдаж байна ангиуд.

Хичээл дууслаа. Анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Зорилго: хүүхдийн өмнө олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх. Даалгавар: - боловсролын: хүүхдийн дуу авианы талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх: үг хэллэг.

Бичиг үсэг заах тухай GCD-ийн конспект "Ой" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ.Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "Уран сайхны болон гоо зүйн", "Бие бялдрын хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил".

"Сарнай" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ" ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм.Шууд боловсролын үйл ажиллагааны конспект No13. Сэдэв: "Сарнай" гэсэн үгийн дууны дүн шинжилгээ Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл: "Яриа.

Ахлах бүлэгт бичиг үсэг заах тухай OD-ийн конспект "Байшин" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ.Ахлах бүлэгт бичиг үсэг заах тухай OD-ийн конспект Сэдэв: "Байшин" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ. Зорилго: Хүүхдүүдийг дараалсан дуу чимээтэй танилцуулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "[H] дуу ба "H" үсэг""Дуу (H) ба H үсэг" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй даалгавар: 1.

Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэгт бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "К, К' дуу, үсэг"Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэгт бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй.

"Бүжин" хүүхдүүдийг бичиг үсэгт бэлтгэх хичээлийн хураангуйХүүхдүүдийг бичиг үсгийн боловсролд бэлтгэх хичээл "Bunny" (ахлах бүлэг) Зорилго нь хоёр үгтэй өгүүлбэрийг хэрхэн бүтээхийг заах, эхнийхийг нь дуудах явдал юм.

"Үгийн дууны дүн шинжилгээ" ахлах бүлэгт бичиг үсэг заах тухай GCDАхлах бүлэгт бичиг үсэг заах тухай GCD Хөтөлбөрийн агуулга: - үгийн дууны шинжилгээг эзэмших; - үгийн уртыг тодорхойлж, зохиох.

Бичиг үсгийн хичээл "Овоохой" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ. Ou yzmetіni yimdastyruly tehnalogiyaly kartases Технологийн зураг зохион байгууллаа.

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах тухай GCD-ийн конспект. "Галуу" гэдэг үгийн дууны шинжилгээБэлтгэл сургуулийн бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах тухай GCD-ийн конспект Сэдэв: Үгийн дууны дүн шинжилгээ Зорилго: Төгс эзэмших нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Зургийн сан:

Шүхэр

hтухайnтЭнэ скрипт нь үгсийг үе болгон хуваах боломжийг олгодог. Үгийг үе болгон хуваах дүрэм, зураас бичих дүрэм нь өөр өөр дүрэм гэдгийг санаарай.

Үгийг хэрхэн үе болгон хуваах вэ

1. Орос хэлэнд сонсголын хувьд ялгаатай авианууд байдаг: эгшиг нь гийгүүлэгчтэй харьцуулахад илүү эгшигтэй байдаг. Энэ нь үе үүсгэдэг эгшигүүд бөгөөд үе үүсгэдэг. Үе гэдэг нь нэг дуу авиа эсвэл хэд хэдэн авиаг амьсгалахад нэг удаа агаараар дууддаг: во-тийм, на-й-ка.
Нэг үгэнд хэдэн эгшиг байдаг шиг олон үе байдаг.
Гийгүүлэгч нь үгийн бус байдаг. Үгийг дуудахдаа гийгүүлэгч нь эгшиг рүү "сунаж", эгшигтэй хамт нэг үе үүсгэдэг.

2. Үе нь нэг авиа (заавал эгшиг байх ёстой) эсвэл хэд хэдэн авианаас бүрдэж болно (энэ тохиолдолд эгшигээс гадна гийгүүлэгч буюу бүлэг гийгүүлэгч байдаг): rim - o- bo-doc; улс - улс; шөнийн гэрэл - шөнийн гэрэл; бяцхан - ми-ни-а-ту-ра. Хэрэв үе нь хоёр ба түүнээс дээш авианаас бүрдсэн бол гийгүүлэгчээр эхлэх ёстой.

3. Үе нь нээлттэй, хаалттай байна.
Нээлттэй үе нь эгшгээр төгсдөг: ус, улс.
Хаалттай үе нь гийгүүлэгчээр төгсдөг: унтах, доторлогоо.
Орос хэлэнд илүү нээлттэй үе байдаг. Хаалттай үе нь ихэвчлэн үгийн төгсгөлд ажиглагддаг: no-chnik (эхний үе нь нээлттэй, хоёр дахь нь хаалттай), o-bo-dok (эхний хоёр үе нь нээлттэй, гурав дахь нь хаалттай).
Үгийн дунд үе нь дүрмээр бол эгшгээр төгсдөг ба гийгүүлэгч буюу гийгүүлэгчийн дараа бүлэг гийгүүлэгч нь ихэвчлэн дараагийн үе рүү очдог: но-чник, зарлагч.
Үгийн дунд хаалттай үе нь зөвхөн хосгүй дуут гийгүүлэгчийг үүсгэж болно [th], [p], [p'], [l], [l'], [m], [m'], [n], [n'] (дуутай): май-ка, Соня-ка, тийм-хаягдал-ка.

4. Заримдаа үгэнд хоёр гийгүүлэгч, нэг дууг бичиж болно, жишээлбэл: [izh: yt '] -аас ангижрах. Тиймээс, энэ тохиолдолд хоёр үеийг ялгаж үздэг. ба-амьдрах. Амьд хэсгээс хэсэг болгон хуваах нь үг хэллэгийн дүрмэнд нийцэж байгаа бөгөөд үгэнд хуваагдахгүй.
Үүнтэй адил зүйлийг орхих үйл үгийн жишээнээс харж болно, zzh гийгүүлэгчийн хослол нь нэг авиа шиг сонсогддог [zh:]; Тиймээс үе болгон хуваах нь - орхих, мөн авч явах үгийн хуваагдал - орхих.
Ялангуяа үеийг -ця, -ця гэж төгссөн үйл үгийн хэлбэрээс ялгахад ихэвчлэн алдаа гардаг.
Curl-sya, presses-sya гэсэн хуваагдал нь дамжуулах хэсгүүдэд хуваагдах бөгөөд үе болгон хуваах биш, учир нь ийм хэлбэрээр ts, ts үсгүүдийн хослол нь нэг авиа [ts] шиг сонсогддог.
Үе болгон хуваахдаа ts, ts үсгийн хослолууд бүхэлдээ дараагийн үе рүү шилждэг: ви-ця, жмо-ця.

5. Үгийн голд хэд хэдэн гийгүүлэгч нийлэхдээ: ижил хоёр гийгүүлэгч заавал дараагийн үе рүү очно: o-leak, yes; хоёр ба түүнээс дээш гийгүүлэгч нь ихэвчлэн дараагийн үе рүү ордог: ша-пка, тэнцүү. Үл хамаарах зүйл бол эхнийх нь хосгүй дуут (сонорант) гийгүүлэгчийн хослолууд юм: p, p, l, l, m, m, n, n, y үсэг: mark-ka, dawn-ka, bul-ka, stel -ка, хатагтай-ка, бан-ка, бан-ка, лай-ка.

1 ) Шүхэр гэдэг үгийн транскрипци: [шүхэр].


ЗАХИДАЛ/
[ДУУ]
ДУУНЫ ОНЦЛОГ
h - [ц] - дагалдах, хатуу. (пар.), дуугарах (пар.). Эгшигний өмнө гийгүүлэгчийг дуулах / дүлий болгохыг орлуулахгүй.Захидлын өмнө а, тухай, цагт, өө, сХатуу-зөөлөн хосолсон үгсийг үргэлж чанга дууддаг.
тухай - [тухай] - эгшиг, цохилтот; доороос үзнэ үү. § хорин.
n - [n] - дагалдах, хатуу. (пар.), дуугарах (хослогдоогүй), дуу чимээтэй. Дуу авианы гийгүүлэгч нь чимээ шуугиантайгаас ялгаатай нь дүлий хүмүүсийн өмнө цочирддоггүй (үзнэ үү: В.Н. Мусатов Орос хэл: Фонетик. Фонологи. Орфоэпи. График. Орфографи. М., 2012. П. 73). [n] дууг зөвхөн зөөлөн [t❜], [d❜], [n❜], [h❜], [sh ❜]-ийн өмнө зөөлөн дуудна.
т - [t] - дагалдах, хатуу. (пар.), дүлий. (пар.). Үгийн төгсгөлд дуу авиа солих нь зөвхөн дуут хосуудад тохиолддог.Үгийн төгсгөлд хосгүй зөөлөн үгсээс бусад бүх гийгүүлэгч ([h❜], [u❜], [y❜]) хатуу дуудагддаг.

4 үсэг, 4 дуу чимээ

Тохиргоо

ДУУДЛАГЫН ДҮРЭМ 1

§ 20

§ 20. Ө үсэг нь дараах байрлал дахь өргөлттэй эгшгийг [о] тэмдэглэнэ: a) үгийн эхэнд: тэр, тэнхлэг, o хурц, o малгай; б) эгшгийн дараа: zaohat, otochnik, away, prototype; в) хатуу гийгүүлэгчийн дараа (ижиглэхээс бусад; исгэрэхээс бусад тохиолдолд § 22-ыг үзнэ үү): байшин, сахалт загас, шал, хажуу, харагтун, аянга, бороохой, урсгал, ком, зочин, хөдөлж, шуугиан.

Наталья Михайловна Шляпникова
"О дуу авиа ба үсэг" хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Энэ сэдвээр хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй:

« Дуу ба О үсэг» .

Сэдэв: дуу, үсэг"О".

Зорилтот:

Дэмжих авиа-үсгийн шинжилгээг хөгжүүлэх.

Дэмжих хөгжилфонемик сонсгол.

Эгшигтэй танилц дуу чимээ"О"ба түүний тэмдэг - улаан дөрвөлжин.

Байршлыг нь олж сур дуугарнаҮгээр, диаграм дээр улаан дөрвөлжин тэмдэглэгдсэн тухай.

Шүлгийн текстийг анхааралтай сонсож, үгсийг нэрлэж сур дуу Өөэнэ шүлэгт байдаг.

Танилцуулах захидалБичсэн тэмдэглэгээний тухай дуу Өө.

Бичлэг бичиж сур О үсэгдээжийг ашиглан.

Үгийн схемийг дүрсэлсэн объектын нэртэй холбож сур.

Сурах даалгаврыг ойлгож, бие даан гүйцэтгэж сур.

Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын хэсэг:нэг. Мэндчилгээ.

2. Буух.

2. Сэдэв, зорилгын талаар мэдээлэл өгөх хичээлүүд.

Залуус аа, өнөөдөр хичээлбид тантай танилцах болно дуу Өө, аль нь болохыг олж мэдээрэй энэ нь үсгээр тэмдэглэгдсэн байна.

3. Тоглоом: "Ол, тойрог".

Энэ хуудсан дээр дэвтэрээ нээнэ үү (багш зөв хуудсыг харуулав).

Анхааралтай харж, зурган дээр зурсан амьтдыг нэрлэе.

Хариултууд хүүхдүүд: муур, заан, туулай, чоно.

Одоо интонацийг тодруулж эдгээр үгсийг дуудахыг хичээцгээе дуу Өө. Сайн байна. Сайн хийлээ! Залуус аа, шидэт харандаагаа бэлдээрэй. Та нартай залхуурахгүйн тулд хуруугаараа бага зэрэг гимнастик хийцгээе.

Миний аяганд цай асгав

Тэгээд тэд хутгана гэж хэлсэн

Тэд хамтдаа халбага авав

Элсэн чихэрийг хурдан хутгав.

Илжиг сүүлээ сэгсэрч,

Бараг л түүнийг алдсан

Чи дүүжин, дүүжин, дүүжин.

Зүгээр л сүүлээ бүү алдаарай.

- Бүгд хамтдаа:

Бид харандаагаа зөв авдаг

Дунд хуруугаа тавь.

Дараа нь бид үүнийг томоор дарж,

Мөн бид индексээрээ тэргүүлж байна,

Түүний хувьд савлуур.

Зөвхөн нэрийг нь сонссон амьтдыг дугуйл дуу Өө.

Та ямар үгсийг дугуйлсан бэ?

Хариултууд хүүхдүүд: Слоан, чоно, муур.

Ямар үг үлдсэн бэ?

Хариултууд хүүхдүүд: Туулай.

Залуус аа, O дуу - эгшиг, энэ нь гөлгөр, зурсан байдлаар дуудагддаг. Амнаас гарч буй агаар ямар ч саад тотгоргүй. Дуу чимээбид ярьж, сонсдог.

4. "Таавар тааг".

Одоо сонсож, оньсого таахыг хичээ. Сэтгэгдэл болгонд байдаг дуу - Өө. Та үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд нь хаана байгааг хэлэх ёстой юу?

1. Мотор биш, харин дуу чимээ,

Нисгэгчид биш, харин нисдэг

Могой биш, харин хатгадаг.

(Залуус.)

2. Модон хүрээ,

Мөн хана нь шилэн юм.

(Цонх.)

3. Би нөгөө талд байна

Мөн энэ эрэг дээр

Голыг гатлах

Би чамд туслах болно.

(Гүүр.)

4. Сайн хурцалсан бол

Тэр бүх зүйлийг маш амархан тайрдаг -

Талх, төмс, манжин, мах,

Загас, алим, цөцгийн тос.

(Хутга.)

5. Далавчгүй ч нисдэг.

Хөлгүй, гэхдээ гүйж байна

Дарвуулгүй, гэхдээ хөвж байна.

(Үүл.)

6. Юу вэ?

Каши шүүрэх болно

Тэгээд амандаа хий.

(Халбага.)

7. Өвчний өдрүүдэд хэн,

бүгдээс илүү ашигтай

Мөн биднийг эдгээдэг

Бүх өвчнөөс үү?

(Эмч.)

8. Би жилийн аль ч үед байдаг

Мөн ямар ч муу цаг агаарт

Ямар ч цагт маш хурдан

Би чамайг газар доор аваачина.

(Газар доорх.)

5. Тоглоом: "Байр ол нэг үгээр дуугарна» .

Залуус аа, зурган дээрх үгсийг тэгш өнцөгт хэлбэрээр зааж өгсөн болно. Дуу O-г улаан дөрвөлжин тэмдэглэнэ. ДууО үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд байж болно.

Улаан харандаа аваад, сонссон газраа тэгш өнцөгтөөр дөрвөлжин зур дуу чимээӨө эдгээр зүйлсийн нэрээр.

Ямар үгсийг нэрлэе дуу чимээ o гэдэг үгийн дунд сонсогдоно.

Хариултууд хүүхдүүд: шүхэр, торх.

Тэр үгийг нэрлэ дуу чимээҮгийн төгсгөлд О гэж сонсогддог.

Хариултууд хүүхдүүд: цув.

6. Тоглоом: "Хэн анхааралтай байна?"

Залуус аа, одоо би та нарт З.Александровагийн шүлгийг уншиж өгье, анхааралтай сонсож, агуулсан үгсийг санаарай. дуу Өө.

Чоно агнахаар явав.

Тэд намаг газарт тэнүүчилж байна.

Дашрамд хэлэхэд тэд хэлж байна

Чоно жимс иддэг.

Энэ шүлэгт ямар үг сонссоноо надад хэлээч дуу Өө, аялгууг онцолсон дуу Өө.

Хариултууд хүүхдүүд: чоно, ан хийх, тэнүүчлэх, намаг.

7. Биеийн тамирын хичээл - тоглоом "Сонс, хий".

Тэгээд одоо жаахан амарцгаая. Чимээгүйхэн бид бүгд тойрог дээр зогсож байна.

Гараа хажуу тийш, урагшаа.

Бүгд цонхоор харав.

Тэнгэр, бид шувууг харсан,

Тэгээд суу, бос

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

(Хүүхдүүд шүлгийн текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.)

8. Бөмбөлөг зурах, бичих О үсэг.

Залуус аа дуу чимээӨө, энэ нь бичигдсэн тэмдэг байна О үсэг. Анхааралтай хараарай, энэ нь зүүн буланд, баруун талд нь түүний комик дүрс бичигдсэн байдаг. И.Блюмкинагийн шүлгийг сонсоно уу О үсэг.

Ээжийн гарт байгаа бөгж

Гимнастикчны цагираг бас

Bagels, bagels - энэ бол бүгд

Дээр О үсэг шиг харагдаж байна.

Энэ нь үсэг ямар ч өнцөггүй,

Тийм ч учраас тэр дугуй хэлбэртэй байдаг.

Одоогоор тэр бөөрөнхий байна

Би эргэлдэж чадна.

(Э. Тарлапан.)

Энэ нь ямар харагдаж байгааг надад хэлээч О үсэг?

Хариултууд хүүхдүүд: (цагираг дээр, цагираг дээр, уут дээр, уут дээр).

Ямар хэлбэр вэ О үсэг?

Хариултууд хүүхдүүд: (дугуй).

Эргэж оролдъё О үсэг, наранд өнгөт харандаа ашиглан бөмбөг, тарвас.

(Багш хүүхдүүдэд ухуулах хуудас өгдөг О үсэгмөн хүүхдүүд үүнийг хийдэг

хувиргалт.)

Залуус аа, харандаагаа аваад зурагт үзүүлсэн шиг бөмбөгийг эхлээд цэгээр, дараа нь бие даан зур.

Одоо бичих гэж оролдъё О үсэг, эхлээд оноогоор, дараа нь бие даан.

9. Тоглоом "Схем, үг".

Тэмдэглэлийн дэвтэрээс харж, объектуудыг аялгуугаар тодруулж нэрлээрэй дуу Өө.

Хариултууд хүүхдүүд: Ooslik, сүйрэл, хувин.

Сайн байна. Үгийн схемийг тохирох сэдэвтэй нь холбоно.

(Хүүхдүүд тэгш өнцөгттэй илжиг гэдэг үгийг холбодог эхэнд нь О үсэг; байшин - тэгш өнцөгттэй, хаана дунд О үсэг;

Хувин - тэгш өнцөгттэй, хаана төгсгөлд нь O үсэг.)

10. Гүйцэтгэсэн ажилд өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх.

Хүүхдүүд бүх зүйл байгаа эсэхийг шалгадаг ажил мэргэжилтэд үүнийг зөв хийсэн.

Өнгөийг шүүсэн гэрлэн дохио: Ногоон - бүх зүйл зөв (та дараагийн хуудас руу очиж болно, шар - 1.2 - алдаа (алдааг засч, цаашаа явж болно, улаан - бүх даалгавар зөв дуусаагүй байна) (хүүхэд нэмэлт дасгал хийх шаардлагатай). Шалгахдаа залуус баруун доод буланд байрлах бөмбөлгийг ногоон, шар эсвэл улаан өнгөөр ​​буддаг.

11 Нийт хичээлүүд.

Залуус аа, ямар шинэлэг байна дуу чимээбид өнөөдөр уулзлаа ажил мэргэжил?

Аль нь энэ нь үсгээр тэмдэглэгдсэн байна?

Танд юу таалагдсан бэ?

Юу нь таалагдаагүй вэ?

Энэ талаар манай анги дууслаа. Баяртай.

Нэмэлт боловсролын багш