Шүхэр гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "Шүхэр" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ.

Ирина Ивановская
Бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "Шүхэр" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ.

Нээлттэй хичээлийн хураангуйярианы хөгжлийн талаар (бичиг үсгийн бэлтгэл) ахмад бүлэгт.

Сэдэв: үгсийн дууны дүн шинжилгээ« шүхэр» .

Зорилтот: үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх сургалт.

Даалгаврууд:

боловсролын:

Эгшиг, хатуу, зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгаж сур дуугарна.

олох чадварыг бэхжүүлэх өгөгдсөн авиатай үгс.

Хүүхдийг тусгаарлахыг заа үгийн стресс, байр сууриа тодорхойлох үг.

Хүүхдүүдийн хуваалцах чадварыг бэхжүүлэх үгсийг үе болгон хувиргах.

Хоёр ба гурваас өгүүлбэр зохиож сур үгс.

Хөгжлийн:

Яриа, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Харааны ойлголт, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Бие биедээ найрсаг хандах, сайхан, зөв ​​ярих хүслийг төлөвшүүлэх.

Демо материал: зураг схем үг шүхэр, улаан, ногоон, цэнхэр чипс, заагч.

Тараах материал: дөрвөн дөрвөлжин судлууд, улаан, ногоон, цэнхэр, хар чипс бүхий харандааны хайрцаг, өөр өөр сэдэвтэй зургууд дуугарна.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зорилтот: эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Хүүхдүүд бүлэгт орж, багшийн өмнө жагсдаг.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилээрэй. (сайн уу гэж хэлэх)

Та тэднийг хараад баяртай байна уу? (Тийм)

2. Урам зориг.

Зорилтот: үйл ажиллагааны сонирхолтой сэдэл бий болгох.

Таны ахиц дэвшлийг харахаар эцэг эх чинь ирсэн бичиг үсэгт суралцаж, таныг дэмжинэ. Таныг ямар агуу болохыг, хэр их зүйлийг хийж, мэдэж чадахаа харуулцгаая. Хивс дээр суу.

(хүүхдүүд хивсэн дээр сууна).

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Ямар хоёр бүлэгт хуваагддагийг санацгаая орос хэлний дуу чимээ?

(дуугарнаэгшиг ба гийгүүлэгч гэж хуваагдана)

Аль нь дуугарнабид эгшиг гэж нэрлэдэг үү?

(дуугарна, та сунгаж дуулж болно)

Яагаад тэднийг дуулж болох вэ?

(Агаар замдаа ямар ч саад тотгор учруулахгүй)

Хэдэн эгшиг орос хэл дээр сонсогддог?

Тэднийг нэрлэ

(а, о, у, би, с, д).

Эгшигийг таагаарай уруулын чимээ.

Ди "Эгшигийг таагаарай уруулын чимээ» .

дуу чимээ?

(улаан).

Тоглоом тоглоцгооё "Эгшигийг барьж ав дуу чимээ» .

Ди "Эгшигийг барьж ав дуу чимээ» .

(Багш жагсаав дуугарна, хүүхдүүд эгшиг сонсохдоо алга таших ёстой дуу чимээ).

Гийгүүлэгч нь юугаараа ялгаатай вэ? эгшигээс гардаг авиа?

(тэдгээрийг дуулж, сунгаж болохгүй).

(хэл, шүд, уруул нь бидэнд саад болдог).

Ямар төрлийн гийгүүлэгч байдаг вэ? дуугарна?

(хатуу, зөөлөн).

Диаграм дээрх аль чип нь хатуу гийгүүлэгчийг заадаг вэ? (цэнхэр)

Зөөлөн? (ногоон)

Намайг зөөлөн хос гэж нэрлэ дуугарч байна...

Ди "Зөөлөн хосыг нэрлэ".

4. Үндсэн хэсэг.

Сайн байна, бид бүгдийг санаж, одоо дүн шинжилгээ хийж эхэлж болно үгс. Тэгээд юу гэж Бид үгэнд дүн шинжилгээ хийх болно, та минийхийг тааж мэдэх болно оньсого:

Тэр өөрийгөө илчилдэг

Тэр чамайг халхалж байна.

Зөвхөн бороо өнгөрөх болно,

Энэ нь эсрэгээрээ хийх болно.

Энэ нь зөв, тийм шүхэр. Ширээнүүдэд суу нээлттэйхарандааны хайрцаг болон чипсээ бэлдээрэй.

Анхаар, би эхлээд ярьж байна дуу чимээ. ZZZUmbrella.

Аль нь чиний сонссон дуу? (ж)

Тэр ямархуу хүн бэ?

.

(хатуу гийгүүлэгч)

(цэнхэр)

Анхаар, би хоёр дахь нь хэлж байна дуу чимээ. Зооно.

Аль нь чиний сонссон дуу? (O)

Тэр ямархуу хүн бэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(эгшиг)

Үүнийг батал, дуул.

Диаграмм дахь аль чип нь эгшгийг заадаг вэ? дуу чимээ?

(улаан).

Анхаар, би гурав дахь нь хэлж байна. дуу чимээ. Соннннн.

Аль нь чиний сонссон дуу(n)

Тэр ямархуу хүн бэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(хатуу гийгүүлэгч)

Диаграм дахь аль чип нь хатуу гийгүүлэгчийг заана.

(цэнхэр).

Анхаар, би сүүлчийнх нь хэлье шүхрийн дуу.

Аль нь чиний сонссон дуу(Т)

Тэр ямархуу хүн бэ?

(Багш хэд хэдэн хүнээс асууна).

(хатуу гийгүүлэгч)

Диаграм дахь аль чип нь хатуу гийгүүлэгчийг заана.

(цэнхэр).

Онцлон тэмдэглэе үгийн шүхэр. Нударгаа бэлд, бид алх шиг цохино.

Шүхэр.

Юун дээр дуу чимээний өргөлт?

(дээр дуу о) .

Онцолсон эгшгийг хар чипээр тэмдэглэе.

Одоо жаахан тайвширч, тоглоом тоглоцгооё "Хос ол".

Над дээр ирж, зураг бүрийг аваад, зурган дээр юу зурсан байгааг анхааралтай ажиглаж, хаана байгааг бодоорой энэ үг эхэлж байна.

Хөгжим эгшиглэж байх хооронд та зурагтай алхаж байгаа ч хөгжим дуусмагц зураг нь ижил зүйлээс эхэлдэг хосуудыг олох ёстой. дуу чимээ, танд байгаа шиг.

D/тоглоом "Хос ол".

Ингээд бид амарсан. Ширээнүүдэд суу.

5. хамрагдсан материалыг нэгтгэх.

Ямар үгийн чимээбид байшин руу нүүсэн үү?

(үг шүхэр)

Хэдэн ширхэг энэ үгэнд сонсогдож байна(4)

Хэдэн эгшиг дуугарнабид үүн дээр уулзсан үг?

Хэдэн гийгүүлэгч Энэ үгэнд олдсон дуу авиа?

Тэднийг нэрлэ

(z, n, t)

Тэд хатуулаг, зөөлөн байдлын хувьд адилхан уу?

(тиймээ, бүгд хатуу)

Зөв шүү, энийг хараарай үгхоёр хатуу гийгүүлэгч бие биенийхээ хажууд зогсож байна (nt)

Үүнийг харандааны хайрцагт хийнэ үү дуу о.

Үүнийг харандааны хайрцагт хийнэ үү дуу чимээ n.

Үүнийг харандааны хайрцагт хийнэ үү z дуу.

Аль нь дуу үлдсэн? (Т)

Зөв шүү, сайн байна. Үүнд хэдэн үе байгааг тодорхойлъё үг.

Бид гараа бэлдэж, тооллоо. Зооонт.

Та хэдэн үеийг тоолсон бэ? (1)

Хэдэн үе байгааг бид өөр яаж тодорхойлох вэ үг?

(хэчнээн олон эгшиг, тийм олон үе).

Зөв. Бидэнд нэг эгшиг бий, энэ нь нэг үе гэсэн үг юм.

Зөв. Хоёроос нэг өгүүлбэр зохиоё шүхэр гэсэн үгтэй үгс.

(Шүхэр норлоо. Шүхэр хулгайлагдсан. Үзэсгэлэнтэй шүхэр.)

Энэ өгүүлбэрийн диаграммыг самбар дээр зур.

(Эхлээд том үсгээр бичсэн үг. Өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг байна.)

6. Дүгнэж байна.

Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ?

Аль нь танд хэцүү санагдсан бэ? Яагаад?

Өнөөдөр Хичээл надад таалагдсан, чи яаж ажилласан....., чи маш сайн ажилласан. Үлдсэн залуус ч дараагийн ажилд идэвхтэй ажиллана гэж найдаж байна ангиуд.

Хичээл дууслаа. Анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Зорилго: хүүхдийн өмнө олж авсан мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: - боловсролын: хүүхдийн дуу авианы талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх: үе үүсгэх.

Бичиг үсэг заах тухай тэмдэглэл "Ой" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ.Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "Уран сайхны болон гоо зүйн", "Биеийн хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил".

"Сарнай" үгийн дууны дүн шинжилгээ" ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй.Боловсролын шууд үйл ажиллагааны хураангуй No13. Сэдэв: "Сарнай" гэсэн үгийн дууны дүн шинжилгээ Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл: "Яриа.

Ахлах бүлэгт бичиг үсэг заахад зориулсан OD-ийн хураангуй "Гэр" үгийн дууны дүн шинжилгээ.Ахлах бүлэгт бичиг үсэг заахад зориулсан OD-ийн хураангуй Сэдэв: "Гэр" гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ. Зорилго: Хүүхдүүдийг дараалсан дуу чимээтэй танилцуулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй "[CH] авиа ба "CH" үсэг."Дуу (CH) ба CH үсэг" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй зорилго: 1.

Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан "К, К" авиа ба үсэг" ахлах бүлгийн уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй.Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлгийн бичиг үсгийн сургалтанд бэлтгэх нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Хүүхдийг "Бүжин" уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх хичээлийн хураангуй.Хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх хичээл "Бүжин" (ахлах бүлэг) Зорилго нь хоёр үгтэй өгүүлбэр зохиож, эхнийхийг нь нэрлэхийг заах явдал юм.

"Үгийн дууны дүн шинжилгээ" ахлах бүлэгт бичиг үсэг заах GCDАхлах бүлэгт бичиг үсэг заах GCD Хөтөлбөрийн агуулга: - үгийн дууны шинжилгээг эзэмших; - үгийн уртыг тодорхойлж, зохиох.

Бичиг үсгийн хичээл "Изба" үгийн дууны дүн шинжилгээ" Ou yzmetіni yimdastyruly tehnalogiyaly kartas Технологийн зураг зохион байгууллаа.

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. "Галуу" гэдэг үгийн дууны шинжилгээСургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: Үгсийн дууны дүн шинжилгээ Зорилго: Төгс эзэмших нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Зургийн сан:

Шүхэр

hОnТЭнэ скрипт нь үгсийг үе болгон хуваах боломжийг олгодог. Үгийг үе болгон хуваах дүрэм, зураас бичих дүрэм нь өөр өөр дүрэм гэдгийг санаарай.

Үгийг хэрхэн үе болгон хуваах вэ

1. Орос хэлэнд янз бүрийн сонсголтой дуу авиа байдаг: эгшиг авиа нь гийгүүлэгчтэй харьцуулахад илүү чанга байдаг. Энэ нь эгшигт авианууд бөгөөд эгшиг бүрдүүлдэг бөгөөд үетэй байдаг. Үе гэдэг нь нэг авиа эсвэл хэд хэдэн авиаг нэг амьсгалаар амьсгалахад хүргэдэг: во-да, на-у-ка.
Нэг үгэнд эгшиг авиа байгаа шиг олон үе байдаг.
Эгшигт авиа нь үгийн бус байдаг. Үгийг дуудахдаа гийгүүлэгч авиа эгшиг рүү “сунаж” эгшигтэй нийлээд үе үүсгэнэ.

2. Үе нь нэг авиа (дараа нь эгшиг байх ёстой) эсвэл хэд хэдэн авианаас бүрдэх боломжтой (энэ тохиолдолд эгшигээс гадна үе нь гийгүүлэгч эсвэл бүлэг гийгүүлэгчийг агуулна): rim - o-bo- док; улс - улс; шөнийн гэрэл - шөнийн гэрэл; бяцхан - ми-ни-а-тю-ра. Хэрэв үе нь хоёр ба түүнээс дээш авианаас бүрдсэн бол гийгүүлэгчээр эхлэх ёстой.

3. Үг нь нээлттэй, хаалттай байж болно.
Нээлттэй үе нь эгшиг авиагаар төгсдөг: во-да, улс.
Хаалттай үе нь гийгүүлэгч авиагаар төгсдөг: унтах, lay-ner.
Орос хэлэнд илүү нээлттэй үе байдаг. Хаалттай үе нь ихэвчлэн үгийн төгсгөлд ажиглагддаг: no-chnik (эхний үе нь нээлттэй, хоёр дахь нь хаалттай), o-bo-dok (эхний хоёр үе нь нээлттэй, гурав дахь нь хаалттай).
Үгийн дунд үе нь дүрмээр бол эгшгээр төгсдөг бөгөөд эгшгийн араас ирсэн гийгүүлэгч буюу бүлэг гийгүүлэгч нь ихэвчлэн дараагийн үе рүү ордог: но-чник, ди-ктор.
Үгийн дунд хаалттай үе нь зөвхөн хосгүй гийгүүлэгч [th], [r], [r'], [l], [l'], [m], [m'], [n], [n'] (сонорант): май-ка, Сони-ка, со-лом-ка.

4. Заримдаа нэг үгэнд хоёр гийгүүлэгч бичигдэж болох боловч нэг дуугарна, жишээлбэл: [izh:yt’] -аас ангижрах. Тиймээс, энэ тохиолдолд хоёр үе тодрох болно. ба-амьдрах. Хэсэг болгон хуваах нь үг дамжуулах дүрэмд нийцэж байгаа бөгөөд үе болгон хуваахгүй.
Үүнийг орхих үйл үгийн жишээнээс харж болно, zzh гийгүүлэгчийн хослол нь нэг авиа мэт сонсогддог [zh:]; Тиймээс үе болгон хуваах нь - орхих, мөн үгийг таслахдаа хуваах нь орхих.
Ялангуяа -ця, -ця гэсэн үсгээр төгссөн үйл үгийн үеийг тодруулахад алдаа гардаг.
Вит-ся, жец-ся гэсэн хуваагдал нь дамжуулах хэсгүүдэд хуваагдах бөгөөд үе болгон хуваах явдал биш, учир нь ийм хэлбэрээр ц, ц үсгүүдийн хослол нь нэг авиа [ts] шиг сонсогддог.
Үе болгон хуваахдаа ts, ts үсгийн хослолууд бүхэлдээ дараагийн үе рүү шилждэг: ви-ця, жмы-ця.

5. Үгийн голд хэд хэдэн гийгүүлэгч нийлэхдээ: хоёр ижил гийгүүлэгч дараагийн үе рүү заавал ордог: о-урсгал, тийм-нь; хоёр ба түүнээс дээш гийгүүлэгч нь ихэвчлэн дараагийн үе рүү ордог: ша-пка, тэнцүү. Үл хамаарах зүйл бол эхнийх нь хосгүй хоолойтой (сонорант) гийгүүлэгчийн хослолууд юм: r, rj, l, l, m, m, n, n, y үсэг: mark-ka, dawn-ka, bul-ka, stel -ка, дам-ка, бан-ка, бан-ка, холтос-ка.

1 ) Шүхэр гэдэг үгийн транскрипци: [шүхэр].


ЗАХИДАЛ/
[ДУУ]
ДУУНЫ ОНЦЛОГ
h - [z] - дагалдах, хатуу (хөвгүүд), дуугарах (хөвгүүд). Эгшиг авианы өмнө гийгүүлэгчийг эгшиг/дуугүй байдлын хувьд орлуулахгүй.Захидлын өмнө А, О, цагт, өө, сХатуу, зөөлөн байдлаар хосолсон үг хэллэгүүд үргэлж чанга дуудагддаг.
О - [O] - эгшиг, цохилтот; доороос үзнэ үү § 20.
n - [n] - дагалдах, хатуу (хөвгүүд), дуугарах (хослогдоогүй), дуу авиа. Дуу авианы гийгүүлэгч нь чимээ шуугиантайгаас ялгаатай нь дүлий хүмүүсийн өмнө дүлий байдаггүй (үзнэ үү: В.Н. Мусатов Орос хэл: Фонетик. Фонологи. Орфоэпи. График. Орфографи. М., 2012. П. 73). [n] дууг зөвхөн зөөлөн [t❜], [d❜], [n❜], [ch❜], [sh ❜]-ийн өмнө намуухан дууддаг.
Т - [Т] - дагалдах, хатуу (хөвгүүд), дүлий. (хөвгүүд). Үгийн төгсгөлд дуу авиа солих нь зөвхөн дуут хосуудад тохиолддог.Үгийн төгсгөлд хосгүй зөөлөн гийгүүлэгчээс бусад бүх гийгүүлэгч ([ch❜], [ш❜], [й❜]) хатуу дуудагдана.

4 үсэг, 4 дуу чимээ

Тохиргоо

ДУУДЛАГЫН ДҮРЭМ 1

§ 20

§ 20. Ө үсэг нь өргөлттэй [о] эгшгийг дараах байрлалд тэмдэглэнэ: а) үгийн эхэнд: тэр, ос, о хурц, о хат; б) эгшгийн дараа: zaohat, эзгүй, цааш хол, эх загвар; в) хатуу гийгүүлэгчийн дараа (исгэрэхээс бусад; исгэрэхээс бусад тохиолдолд § 22-ыг үзнэ үү): байшин, муур загас, шал, хажуу, энд, аянга, гүйдэл, гүйдэл, бөөн, зочин, нүүдэл, цкат.

Наталья Михайловна Шляпникова
Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй "О дуу авиа ба үсэг"

Энэ сэдвээр хүүхдийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй:

« Дуу ба О үсэг» .

Сэдэв: Дуу, үсэг"ТУХАЙ".

Зорилтот:

Хувь нэмэр оруулах авиа-үсгийн шинжилгээг хөгжүүлэх.

Хувь нэмэр оруулах хөгжилфонемик сонсгол.

Эгшигийг танилцуулах дуу чимээ"ТУХАЙ"ба түүний тэмдэг нь улаан дөрвөлжин юм.

Тухайн газрыг тодорхойлж сур дуугарнаҮгээр O тэмдэглэж, диаграмм дээр улаан дөрвөлжин тэмдэглэсэн байна.

Шүлгийн текстийг анхааралтай сонсож, үгсийг нэрлэж сур О дуугаарЭнэ шүлэгт байгаа зүйлс.

Танилцуулах захидал O бичгээр тэмдэглэгээ дуу О.

Хэвлэмэл хэлбэрээр бичиж сур О үсэгдээжийг ашиглан.

Үгийн хэв маягийг дүрсэлсэн объектын нэртэй холбож сур.

Сурах даалгаврыг ойлгож, бие даан гүйцэтгэж сур.

Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын хэсэг:1. Мэндчилгээ.

2. Буух.

2. Сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх ангиуд.

Залуус аа, өнөөдөр ангибид тантай танилцах болно О дуугаар, аль нь болохыг олж мэдээрэй энэ нь үсгээр тодорхойлогддог.

3. Тоглоом: "Ол, дугуйл".

Энэ хуудсан дээр дэвтэрээ нээнэ үү (багш хүссэн хуудсыг харуулна).

Анхааралтай харж, зурган дээр зурсан амьтдыг нэрлэе.

Хариултууд хүүхдүүд: муур, заан, туулай, чоно.

Одоо интонацийг онцолж эдгээр үгсийг дуудахыг хичээцгээе Ай дуу. Сайн байна. Сайн хийлээ! Залуус аа, шидэт харандаагаа бэлдээрэй. Залхуурахгүйн тулд хуруугаа бага зэрэг гимнастик хийцгээе.

Тэд миний аяганд цай асгав

Тэгээд тэд үүнийг хутгана гэж хэлсэн

Тэд хамтдаа халбага авч,

Элсэн чихэрийг хурдан хутгав.

Илжиг сүүлээ сэгсэрч,

Бараг л түүнийг алдсан

Чи дүүжин, дүүжин, дүүжин.

Зүгээр л гэзгээ битгий алдаарай.

- Бүх зүйл нөхөрсөг байдаг:

Бид харандаагаа зөв авч,

Дунд хуруун дээрээ тавь.

Дараа нь бид үүнийг томоор дарна,

Долоовор хуруугаараа бид удирддаг,

Түүний хувьд савлуур.

Зөвхөн нэрийг нь сонссон амьтдыг дугуйл Ай дуу.

Та ямар үгсийг дугуйлсан бэ?

Хариултууд хүүхдүүд: Sloon, чоно, коошка.

Ямар үг үлдсэн бэ?

Хариултууд хүүхдүүд: Туулай.

Залуус аа, O дуу - эгшиг, энэ нь гөлгөр, зурсан байдлаар дуудагддаг. Амнаас гарч буй агаар нь ямар ч саад тотгор учруулдаггүй. Дуу чимээБид дуудаж, сонсдог.

4. "Таавар тааг".

Одоо сонсож, оньсого таахыг хичээ. Хариулт болгонд байдаг дуу - Өө. Хаана байгааг нь үгийн эхэнд, дундуур нь эсвэл төгсгөлд нь хэлэх ёстой юу?

1. Мотор биш, харин дуу чимээ,

Тэд нисгэгчид биш, харин нисдэг,

Могой биш, харин хатгуулдаг.

(Залуус.)

2. Модон хүрээ,

Мөн хана нь шилэн юм.

(Цонх.)

3. Би нөгөө талд байна

Мөн энэ эрэг дээр,

Голыг гатлах

Би чамд туслах болно.

(Гүүр.)

4. Сайн хурцалсан бол

Тэр бүх зүйлийг маш амархан тайрдаг -

Талх, төмс, манжин, мах,

Загас, алим, цөцгийн тос.

(Хутга.)

5. Далавчгүй ч ялаа.

Хөлгүй, гэхдээ гүйж байна

Дарвуулгүй, гэхдээ хөвж байна.

(Үүл.)

6. Энэ юу вэ?

Тэр будаа шүүж авна,

Мөн энэ нь таны аманд орох болно.

(халбага.)

7. Өвчний өдрүүдэд хэн,

Хамгийн ашигтай нь

Мөн биднийг эдгээдэг

Бүх өвчнөөс үү?

(Эмч.)

8. Жилийн аль ч үед би

Мөн ямар ч муу цаг агаарт

Ямар ч цагт маш хурдан

Би чамайг газар доор аваачина.

(Метро.)

5. Тоглоом: "Байрыг тодорхойл нэг үгээр дуугарна» .

Залуус аа, зурган дээрх үгсийг тэгш өнцөгт хэлбэрээр зааж өгсөн болно. ДууБид O-г улаан квадратаар тэмдэглэнэ. ДууО үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд гарч болно.

Улаан харандаа аваад, сонссон газраа тэгш өнцөгтөөр дөрвөлжин зур дуу чимээЭдгээр зүйлсийн нэр дээр О байна.

Ямар үгсийг нэрлэе дуу чимээ o гэдэг үгийн дунд сонсогдоно.

Хариултууд хүүхдүүд: шүхэр, торх.

Аль үгийг нэрлэ дуу чимээҮгийн төгсгөлд О сонсогдоно.

Хариултууд хүүхдүүд: цув.

6. Тоглоом: "Хэн анхааралтай байна?"

Залуус аа, одоо би та нарт З.Александровагийн шүлгийг уншиж өгье, анхааралтай сонсож, агуулсан үгсийг санаарай. Ай дуу.

Чоно агнахаар явав.

Тэд намаг дундуур сүрэглэн тэнүүчилж байна.

Дашрамд хэлэхэд тэд хэлж байна

Чоно жимс иддэг.

Энэ шүлэгт ямар үг сонссоноо надад хэлээч О дуугаар, аялгуугаар тодотгох Ай дуу.

Хариултууд хүүхдүүд: чоно, ан хийх, тэнүүчлэх, намаг.

7. Биеийн тамирын хичээл - тоглоом "Сонс, хий".

Одоо жаахан амарцгаая. Бид бүгд чимээгүйхэн тойрог дээр зогсож байна.

Гараа хажуу тийш, урагшаа.

Бид бүгд цонхоор харав.

Тэнгэр, бид шувууг харсан,

Тэгээд тэд суугаад бослоо

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

(Хүүхдүүд шүлгийн текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.)

8. Бөмбөлөг зурах, бичих үсэг О.

Залуус аа, дуу чимээӨө таны бичсэн тэмдэг байна, энэ бол О үсэг. Анхааралтай хараарай, зүүн буланд нь бичсэн, баруун буланд нь түүний комик дүрс байдаг. И.Блумкинагийн шүлгийг сонсоно уу О үсэг.

Ээж гартаа бөгжтэй,

Гимнастик цагираг,

Багель, уут - ийм л байна

Асаалттай О үсэг шиг харагдаж байна.

Энэ нь үсэг ямар ч өнцөггүй,

Тийм учраас дугуй хэлбэртэй байдаг.

Тэр өмнө нь маш дугуй байсан

Би өнхрөх боломжтой байсан.

(Э. Тарлапан.)

Энэ нь ямар харагдаж байгааг надад хэлээч О үсэг?

Хариултууд хүүхдүүд: (цагираг дээр, цагираг дээр, уут дээр, уут дээр).

Ямар хэлбэр вэ О үсэг?

Хариултууд хүүхдүүд: (дугуй).

Эргэж оролдъё О үсэгөнгөт харандаа ашиглан нар, бөмбөг, тарвас үүсгэх.

(Багш хүүхдүүдэд цаас тарааж өгдөг О үсэг, мөн хүүхдүүд үүнийг хийдэг

хувиргалт.)

Залуус аа, харандаагаа аваад зурагт үзүүлсэн шиг бөмбөгийг эхлээд цэгээр зураад дараа нь өөрөө зур.

Одоо бичих гэж оролдъё О үсэг, эхлээд цэгээр, дараа нь бие даан.

9. Тоглоом "Схем, үг".

Тэмдэглэлийн дэвтрийг хараад объектуудыг аялгуугаар нэрлэж, тодруулж бич Ай дуу.

Хариултууд хүүхдүүд: Ooslik, сүйрэл, хувин.

Сайн байна. Үгийн диаграммыг тохирох объекттой холбоно уу.

(Хүүхдүүд тэгш өнцөгттэй илжиг гэдэг үгийг холбодог эхэнд нь О үсэг; байшин - тэгш өнцөгттэй, хаана дунд О үсэг;

Хувин - тэгш өнцөгттэй, хаана төгсгөлд нь O үсэг.)

10. Гүйцэтгэсэн ажилд өөрийн хяналт, үнэлгээ хийх.

Хүүхдүүд бүх зүйл зөв эсэхийг шалгана ангитэд үүнийг зөв хийсэн.

Үнэлгээнд зориулж авсан өнгө гэрлэн дохио: Ногоон - бүх зүйл зөв (та дараагийн хуудас руу шилжиж болно, шар - 1,2 - алдаа (алдааг засч, цааш үргэлжлүүлж болно, улаан - бүх даалгавар буруу хийгдсэн) (хүүхэд нэмэлт ажил хэрэгтэй). Шалгахдаа залуус баруун доод буланд байрлах бөмбөлгийг ногоон, шар эсвэл улаанаар буддаг.

11 Дүгнэлт ангиуд.

Залуус аа, ямар шинэ юм бэ! дуу чимээбид өнөөдөр уулзсан анги?

Аль нь энэ нь үсгээр тодорхойлогддог?

Танд юу таалагдсан бэ?

Юу нь таалагдаагүй вэ?

Энэ бол биднийх анги дууслаа. Баяртай.

Нэмэлт боловсролын багш